Toplotni talas koji je, uz manje oscilacije u maksimalnoj temperaturi vazduha, trajao od kraja jula završen je u nedjelju, 18. avgusta, uz pljuskove sa grmljavinom i lokalne nepogode, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod.
Tokom tog perioda najtopliji gradovi u Republici Srpskoj bili su Višegrad sa 42,4 stepena i Zvornik sa 41,8 stepeni Celzijusovih.
U svim predjelima je bilo vrlo toplo, a temperatura iznad 30 stepeni izmjerena je i na planinama.
Poslije rekordnog broja tropskih noći u julu, u Banjaluci je i u avgustu zabilježen najveći broj tropskih noći od kad se vrše mjerenja. Bilo je čak osam tropskih noći, do 19. avgusta, a prethodno je maksimum iznosio pet tropskih noći iz 2018. godine.
Iz Zavoda podsjećaju da je od 27. jula temperatura svakodnevno u većini predjela prelazila 30 stepeni, a posebno je bilo vruće od 9. avgusta kada je ponovo jačao uticaj grebena sa jugozapada uz priliv veoma toplog vazduha sa sjevera Afrike.
Ističu da je svakim danom bilo sve toplije, a maksimalna temperatura vazduha je prelazila 40 stepeni Celzijusovih od 13. do 18. avgusta.
Bilo je i uglavnom suvo uz rijeđu pojavu lokalnih pljuskova. Pljuskovi su bili nešto češći u periodu od 14. do 18. avgusta kada je ponegdje bilo i lokalnih nepogoda.
Zbog dugog veoma toplog i sušnog perioda došlo je i do pojave požara na otvorenom, a najjači su bili u regionu Zelengore i u Hercegovini.
Vrlo toplo vrijeme bilo je i tokom noći. U većini predjela, osim u brdsko-planinskim i pojedinim mjestima na jugoistoku, registrovan je veliki broj tropskih noći.
Toplotni talas završio se 18. avgusta uz povremene pljuskove sa grmljavinom, a ponegdje je bilo i lokalnih nepogoda.
U Banjaluci je bilo jačih pljuskova sa grmljavinom uz jak vjetar, a u široj regiji oko grada zabilježene su i nepogode. Nevrijeme se zatim premještalo ka Doboju gdje je takođe bilo vrlo obilnih padavina uz olujni vjetar.
U kratkom periodu palo je čak 64,4 litra kiše po metru kvadratnom a udari vjetra su dostigli 88 kilometara na čas.
Ova količina padavina odgovara mjesečnom prosjeku padavina za avgust za Doboj, navode iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Olujni vjetar i obilne padavine izazvale su materijalnu štetu, a došlo je i do pojave urbanih bujičnih poplava u gradskoj zoni. Olujni vjetar je oštetio i meteorološku stanicu u Doboju.
Autor: SRNA/Srpskainfo