U prijedorskom naselju Urije, kod Crkve Svetog proroka Ilije, svečano je obilježen doček i kićenje badnjaka. Mještani su se okupili ispred prostorija Mjesne zajednice Prijedor 2, gdje su, uz pjesmu i tradicionalno kolo, slavili ovaj važan dan. Posebnu čast imao je kum badnjaka, Dražen Vrhovac, koji je istakao da je ova uloga velika privilegija i radost za njega i njegovu porodicu.
„Sve naše svetkovine koje obilježavamo u duhu pravoslavne vjere i najradosnijeg Božića nose jednu posebnu crtu, a to je sabornost i okupljanje našeg naroda kroz pjesmu i veselje. Trudili smo se da i ovogodišnji Badnji dan bude obilježen u tom duhu“, rekao je Vrhovac.

Ovogodišnji domaćin jubilarnog dvadesetog Urijaškog Badnjeg dana bio je Vojislav Kondić, koji je iskoristio priliku da svim vjernicima uputi iskrene čestitke povodom pravoslavnog Božića.
„Meni i mojoj porodici pripala je čast da na Badnje jutro dočekamo vesele zvanice, goste i parohijane. Ovom prilikom želim svim našim parohijanima, kao i svim pravoslavnim vjernicima, srećan Badnji dan i Božić, uz želju da budemo živi i zdravi“, rekao je Kondić.

Svečanosti dočeka badnjaka prisustvovao je i nekadašnji gradonačelnik Marko Pavić, koji je ujedno i kum Hrama na Urijama.
„Želja mi je da vatra badnjaka ugrije sve ljude, da se okupe oko njega u miru, ljubavi i slozi, te da šire pozitivnu energiju oko sebe. Ova zajednica je zaista oživjela kao mjesto koje njeguje tradiciju i sve ono što je dobro u našem narodu i vjeri. Velika je radost biti danas ovdje sa parohijanima i zajedno ispratiti badnjak“, poručio je Pavić.

Gradonačelnik Prijedora, Slobodan Javor, izrazio je zadovoljstvo što se iz godine u godinu povećava broj okupljenih vjernika, posebno djece, što je zalog za očuvanje tradicije. Takođe, istakao je značaj dobre saradnje sa Srpskom pravoslavnom crkvom.
„Svake godine na Badnji dan ovdje se okupi velik broj naših mještana, od najmlađih do najstarijih, što me posebno raduje“, rekao je gradonačelnik. „Ovo je prilika da zajedno čuvamo našu istoriju, tradiciju i korijene, te na najljepši način ispratimo badnjak. Badnji dan je dan zajedništva, priprema za najradosniji hrišćanski praznik – Božić. Želim svim svojim sugrađanima, kao i građanima Republike Srpske, da Božić dočekaju u krugu porodice, uz sreću, zdravlje i dobro raspoloženje, jer to je ono što nam je svima najvažnije“, dodao je Javor.

Nakon kićenja, tradicionalno, zaprežnim vozilom, badnjak je krenuo na višečasovni put kroz naselja koja pripadaju parohiji Urije. Iz Etno-društva „Srpski sokolovi Kozare“ Urije-Prijedor, izrazili su zadovoljstvo što će ovogodišnje obilježavanje Badnjeg dana biti drugačije od prethodnih, te što su ponovo imali priliku da budu organizatori.
„Naše društvo je na poseban način dalo doprinos obilježavanju Badnjeg dana. Oko 60 članova društva bilo je angažovano tokom cijelog dana, od sječe badnjaka do njegovog loženja. Zajedno s pjevačkim grupama koje prate badnjak kroz parohiju, oko 40 izvođača iz pripremnog i prvog ansambla pratiće badnjak do porte Hrama Svetog proroka Ilije. Ako to dozvoli vrijeme, biće organizovana litija prilikom prilaska hramu, uz pjesmu koju će izvoditi dvije ženske pjevačke grupe, dok će naše muške pjevačke grupe biti u pratnji zaprežnim kolima sa badnjakom“, rekao je Miljan Banović, predsjednik Etno-društva „Srpski sokolovi Kozare“ Urije-Prijedor.

Protojerej stavrofor Mladen Majkić, starješina hrama Svetog proroka Ilije, podsjetio je na duboku simboliku Badnjeg dana i značaj njegovog obilježavanja u očuvanju tradicije i zajedništva.
„Badnji dan označava vrhunac priprema za Božić i kraj Božićnog posta, najavljujući rođenje našeg Gospoda i Spasitelja Isusa Hrista. Danas smo poranili da usiječemo badnjak, koji unosimo u domove i donosimo pred svete hramove da bude osveštan i naložen u slavu Hristovog rođenja. Badnjak nas podsjeća na vatru koju su pastiri založili u pećini u Vitlejemu kako bi ugrijali Hrista, ali i na časno drvo krsta na kojem je Gospod razapet. Na krstu nas je zagrlio svojom žrtvom, a svojim Vaskrsenjem spasio od smrti“, poručio je Majkić.

Osvećenje, a potom i nalaganje badnjaka ispred Crkve Svetog proroka Ilije, planirano je za 16 časova.

Službama bdijenja i paljenjem badnjaka u pravoslavnim hramovima širom zemlje najavljuje se rođenje Hrista Spasitelja, čiji dolazak na svijet simbolizuje početak novog vremena i najradosniji trenutak za hrišćanstvo.

Izvor: kozarski.com