U piku smo sezone zaraze virusom, a mnogi su u potrazi za najtačnijim toplomjerom.

Temperatura zavisi od mjesta na kojem se mjeri. U ustima i uhu kreće se oko 36,6 stepeni, ispod ruke 36,1, a u rektumu 37 stepeni. Smatra se da odrasla osoba ima povišenu temperaturu preko 38 stepeni, a dijete preko 37,5 stepeni.

Temperatura se reguliše u mozgu, preko sistema zaduženog za održavanje ravnoteže između proizvodnje i gubitka toplote. U slučaju infekcije ili upale, naš “termostat” se prirodno zagrijava. Naime, pojava povišene temperature je znak da naš organizam dobro funkcioniše. Treba voditi računa kod starijih osoba jer kod njih povišena temperatura može da dovede do poremećaja u ponašanju i kod djece jer tada postoji veća opasnost od grčeva i dehidracije.

U svakom slučaju, dobro je znati tačnu temperaturu radi određivanja efikasnog načina lečenja. Pipanje čela nije dovoljno, tim prije što postoji mnogo vrsta toplomjera… Ali, koji izabrati?

“Klasični” stakleni

Ovi toplomjeri su pouzdani, ali veoma osjetljivi i teže se očitavaju. Pri njihovoj upotrebi mora se ispoštovati vrijeme od jednog minuta bez pomeranja.

“Digitalni”

Ovi elektronski toplomjeri se jasno očitavaju, a i emituju zvučni signal kada je postupak obavljen. Brži su i praktičniji od staklenih. Za bebe koristite modele sa savitljivim vrhom.

“Čeoni”

Lako se koriste, ali se savetuju samo ako nema drugog rješenja jer pokazuju samo približnu vrijednost. Obavezno naglasite ljekaru kako ste mjerili temperaturu.

“Ušni”

Oni rade na principu infracrvenih zraka koji očitavaju temperaturu bubne opne za jednu sekundu. Vrlo su praktični za bebe, ali i za odrasle. Prije upotrebe morate da vježbate jer je bitan položaj toplomjera u uhu.

(Stetoskop/Mondo.rs)

Foto: SHUTTERSTOCK/OLEG 08