Vjernici Srpske pravoslavne crkve 7. aprila proslavljaju Blagovijesti, praznik koji je posvećen Presvetoj Bogorodici. U našem narodu postoji mnogo vjerovanja i običaja koji se vezuju za Blagovijesti, dan kad je 14-godišnja Marija primila vijest od arhanđela Gavrila da će roditi Isusa Hrista.

Po narodnom vjerovanju, na Blagovijesti bi u kuću trebalo uneti jedan cvijet koji privlači sreću i blagostanje.

Blagovijesti prati niz običaja u srpskom narodu. Vjeruje se da bi na ovaj dan, kad je Bogorodica saznala da će roditi Isusa Hrista, trebalo ustati u ranu zoru. Vjeruje se, takođe, da bi u kuću trebalo unijeti cvijet koji je, kako kaže legenda, nastao od suza Isusa Hrista dok su ga vodili na pogubljenje.

Ovaj cvijet privlači sreću i blagostanje i u narodu je poznat kao cvijet koji je Bogorodica mnogo voljela, jer je bio posljednji ovozemaljski dar koji je dobila od sina, pa stoga nosi naziv i “Bogorodičin cvijet”.

Riječ je o bijelom ljiljanu, odnosno krinu. Bijeli ljiljan simbolizuje bezgrešnu čistotu i nevinost, a njegove tri latice asociraju na kult Svetog trojstva. Vjeruje se, takođe, da svaka latica ljiljana oslikava tri najvažnije osobine Djevice Marije – nevinost, skromnost i pobožnost.

U slavu Bogorodice upravo je bijeli ljiljan, odnosno krin cvijet isklesan u kamenu na manastiru Ljubostinja koji je podigla kneginja Milica u znak ljubavi i odanosti knezu Lazaru.

Praznik Blagovijesti vezuje se i za početak spasenja ljudskog roda koji je pao u grijeh onog trenutka kad je u Rajskom vrtu praroditeljka Eva nagovorila Adama da uberu jabuku, što im je bilo najstrože zabranjeno. Zbog toga bi na ovaj veliki praznik, koji “pada” tačno devet mjeseci prije Božića, trebalo otići u crkvu i pomoliti se pred ikonom Bogorodice za oprost svih grijehova. Vjeruje se, takođe, da bi žene koje imaju problema sa začećem, trebalo da se mole pred ikonom Bogomajke ne samo na Blagovijesti, već i svih ostalih dana u godini, prenosi Blicžena.

Autor: Srpskainfo