epa11928655 An employee takes fresh bread rolls out of the oven at the Schillig bakery in Buerglen, Uri Canton, Switzerland, 26 February 2025. The bread dough is prepared using an old recipe and traditional resting times, then baked in the oven of Christian Schillig's traditional bakery. The Schillig Bakery produces its bread and a variety of other baked goods following time-honored recipes and baking traditions, which include designated resting times for different types of dough. All products are always made fresh. EPA-EFE/URS FLUEELER

U većini lokalnih zajednica u Srpskoj konobari i kuvari su među najtraženijim radnicima, a fali nam i mesara, pekara, vozača, zanatlija.

Kad je riječ o Banjaluci, na listi deficitarnih zanimanja Ministarstva prosvjete i kulture Srpske našli su se pekari i mesari, konobari i kuvari, moleri i keramičari, vozači i automehaničari…

Osim kuvara i konobara, Prijedoru fali električara i zavarivača, te agroproizvođača.

Deficitarna zanimanja u Gradišci su: bravar-zavarivač, konobar i kuvar, a u Doboju operater savremenih tehnologija, vozač i rukovalac građevinskim mašinama.

Bijeljina je u deficitu sa agroproizvođačima i mehaničarima grijne i rashladne tehnike, dok Trebiinju treba poslastičara, kuvara i vozača.

U namjeri da podstaknu male maturante da upišu neko od deficitarnih zanimanja, srednje škole su već krenule u neobičnu kampanju.

Naime, na pojedinim osnovnim školama u Banjaluci već su izlijepljeni plakati, na kojima su navedeni benefiti u slučaju upisa određenog zanimanja.

Upis u srednju školu
FOTO: SRPSKAINFO

Primjera radi, na plakatima banjalučke Poljoprivredne škole naveden je plan upisa, te podatak da će svaki svršeni osnovac koji upiše za mesara ili kuvara, dobiti mjesečnu stipendiju od 100 KM, te da će mu biti plaćen prevoz.

U planu upisa navedeno je da ova škola u predstojećoj školskoj godini planira upis 20 pekara i 12 mesara…

U MPiK kažu da se stipendiranje deficitarnih zanimanja realizuje od školske 2020/2021. godine, s ciljem da se podstakne upis učenika u ona zanimanja koja su potrebna tržištu rada, a za koja učenici pokazuju najmanje interesovanja.

–  I ove godine smo u budžetu obezbijedili sredstva za stipendije za učenike koji upisuju deficitarna zanimanja. Pravo na stipendiju i troškove prevoza za nastavnu godinu imaju učenici koji se školuju za deficitarna zanimanja, a upisali su prvi razred u školskoj 2025/2026. Stipendija iznosi 100 KM, a obezbjeđena su i sredstva za prevoz učenika, u toku trajanja nastavne godine – ističu za Srpskainfo u ovom ministarstvu.

U proteklih pet godina u deficitarna zanimanja upisano je 2.848 učenika.

– U prošloj godini imamo upisano 545 učenika iz 33 škole u 11 deficitarnih zanimanja, u 24 lokalne zajednice – poručuju iz MPiK.

Autor: Maja Radoja/Srpskainfo

FOTO: URS FLUEELER/EPA