U okviru tradicionalne manifestacije “Vidovdanski dani” u Omarskoj, u porti Crkve Svetog cara Lazara priređena je izložba rukotvorina i specijaliteta ovog kraja. Osim u tradicionalnim jelima, brojni posjetioci mogli su da uživaju u kotlićijadi i rakijadi. Udruženja žena iz Omarske i okolnih naselja pripremila su bogat izbor posnih i mrsnih jela.

Dva gastro-štanda imalo je Udruženje žena “Verićanke” koje je po prvi put učestvovalo na ovoj manifestaciji.

“U Udruženju nas je 32, a u Omarsku smo donijele projice, kiflice, pite sa rižom, krompirušu, sirnicu od pečenih kora kao što su naše bake nekad radile. Sve smo to donijele da se narod počasti”, rekla je predsjednica “Verićanki” Rada Popović.

Nakon večernjeg bogosluženja, priređen je kulturno-umjetnički program u dvorištu Osnovne škole “Vuk Karadžić” u kome su, pored učenika, učestvovali mališani vrtića “Palčić” iz ovog naselja te članovi KUD-a “Omarska”.

Organizator “Vidovdanskih dana” je Srpska pravoslavna crkvena opština Omarska, uz pokroviteljstvo Grada Prijedora. Važno je njegovati tradiciju i isticati značaj Vidovdana koji nije običan praznik, poručio je paroh omarski, jerej Igor Marić.

“Vidovdan je kosovski zavjet za svakog Srbina pravoslavca. Vidovdan je izbor i opredjeljenje, kao što se knez Lazar opredijelio u ono vrijeme za neprolazno, da i mi kao pravoslavni vjernici biramo neprolazne stvari, vjeru i moral”, rekao je jerej Marić.

Na Vidovdan se sjećamo svih junaka koji su svoje živote dali za slobodu, rekao je gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor, navodeći da Grad podržava brojne manifestacije koje se održavaju na području Omarske.

“To je mjesto dobrih i vrijednih domaćina, u kojem ima dosta djece. Mogli smo to da vidimo i kroz kulturu, sport i obrazovanje, a to i jeste najvažnije, da Omarska ima svijetlu budućnost. Želimo da odavde pošaljemo poruke sloge i jedinstva, da smo tu jedni za druge, jer samo tako možemo ići naprijed”, rekao je Javor.

On je najavio da će za mjesec dana biti završena i osveštana parohijska sala, te izdvojio neke od kapitalnih projekata u ovom naselju.

“U cijelosti su završeni vanjski i unutrašnji radovi na sportskoj dvorani. Urađeno je sve po najvišim standardima. Doslovno se mogu igrati evropske utakmice u ovoj dvorani, kapaciteta 550 sjedećih mjesta. Preostalo je vanjsko uređenje. Naredne sedmice izvođač radova ulazi u posao i za mjesec dana ovaj projekat će biti u potpunosti završen. Predstavnici najviših institucija Republike Srpske i Srbije doći će da zajednički otvore ovu dvoranu. Takođe smo uradili dio kanalizacione mreže koji je nedostajao, u iznosu od milion maraka, i obezbijedili dodatnih milion maraka za novu industrijsku zonu u Omarskoj”, poručio je gradonačelnik Javor.

On je podsjetio da je na nedavnoj sjednici Vlade RS za prioritetne projekte školi u Omarskoj doznačeno 142.000 KM. To potvrđuje dobru komunikaciju ovog mjesta s Gradskom upravom, kao i lokalnih vlasti sa republičkim nivoom, što daje konkretne rezultate, zaključio je gradonačelnik Prijedora.

“Vidovdanski dani” u Omarskoj biće nastavljeni sutra, svetom liturgijom u Crkvi Svetog Cara Lazara, nakon čega će biti obavljeno lomljenje slavskog kolača povodom krsne slave hrama i mjesne zajednice Omarska. Nakon svečane litije, biće položeni vijenci kod spomen-obilježja borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Izvor: prijedorgrad.org