Ruska vojna pomoć Srbiji i modernizacija naoružanja srpske vojske biće jedna od centralnih tema sastanka srpskog premijera, Aleksandra Vučića, s ruskim predsjednikom, Vladimirom Putinom, pri čemu će obim i kvalitet ruske pomoći u najvećoj mjeri zavisiti od odluke zvaničnog Beograda koliko namjerava da se približi NATO savezu!
Ističući da objavljena namjera srpskog premijera da od Moskve zatraži isporuku određenog vojnog naoružanja predstavlja naznaku njegovog obećanja Putinu da Srbija ne namjerava da uđe u NATO, sagovornici našeg lista tvrde da će efekti Vučićeve trodnevne ruske turneje po budućnost Vojske Srbije uskoro biti poznati.
Zoran Dragišić, profesor Fakulteta bezbjednosti u Beogradu, smatra da premijer Srbije ne bi trebalo da prihvati bilo kakvo uslovljavanje iz Moskve, pa makar ono značilo i odbijanje Rusije da pomogne u modernizaciji srpske vojske.
– Ako Putin da ultimatum Vučiću – ili NATO ili ruska vojna pomoć – smatram da bi takvu ponudu odmah trebalo odbiti! Srbija sigurno neće pristupiti NATO savezu, ali ne zbog Rusije, već zbog sebe i svojih interesa. Srbiji je dosta bilo kakvih uslovljavanja – kaže Dragišić za Press.
– Postoje naznake da je Rusija spremna da po najpovoljnijim mogućim cijenama, pa čak u jednom dijelu i potpuno besplatno, učestvuje u modernizaciji naoružanja srpskih oružanih snaga. Nerealno je očekivati da nam Rusi odmah dostave najsavremenije protivvazdušne sisteme, poput S-300, ili moderne avione tipa “suhoj”, ali sasvim je ostvarivo da nam zvanična Moskva donira određene avione i helikoptere starijeg tipa, kao i određene sisteme PVO koje ruska vojska polako povlači iz upotrebe, ali koji bi bili prijeko potrebni Srbiji da što bezbolnije premosti proces tranzicije u kojem se nalazi njena vojska – kaže Aleksandar Radić, vojnopolitički analitičar iz Beograda.
On dodaje da uslovi pod kojima bi Rusija pristala da pomogne u rekonstrukciji naoružanja srpske vojske direktno zavisi od odnosa zvaničnog Beograda prema učlanjenju Srbije u NATO.
– Sve do sada Moskva nam nije pretjerano zamjerala zbog saradnje koju održavamo s NATO-om, a Srbija je, vjerovatno, jedina zemlja u svijetu koja u isto vrijeme vojno sarađuje i s Rusijom i sa sjevernoatlantskim vojnim savezom. Međutim, ukoliko Srbija odluči da zatraži punopravno članstvo u NATO, bilo kakva vojna saradnja s Rusijom bila bi nemoguća – ističe Radić.
Uoči Vučićeve posjete Rusiji brojni beogradski mediji, pozivajući se na diplomatske izvore, objavili su da je zvanična Moskva spremila “bogat paket” vojne pomoći Srbiji, koji, između ostalog, podrazumijeva i “super jeftinu” prodaju savremenog ruskog naoružanja, aviona, helikoptera i tenkova.
Miloš Šolaja, direktor Centra za međunarodne odnose iz Banjaluke, smatra da najavljena ruska vojna pomoć Srbiji, ali i nedavne optužbe crnogorskog premijera, Mila Đukanovića, na račun zvanične Moskve kao navodnog organizatora nereda u Crnoj Gori, predstavljaju potvrdu da se Rusija na velika vrata vratila na globalnu scenu.
– Đukanovićeve optužbe da Rusija stoji iza protesta opozicije u Podgorici, kako bi, navodno, spriječila učlanjenje Crne Gore u NATO, ocjenjujem kao neozbiljne, jer su iznijete bez ijednog dokaza! Ako već tvrdite nešto tako ozbiljno, valjda bi bio red da to nečim konkretnim i potkrijepite. S druge strane, naivno bi bilo smatrati da velike sile, kao što je Rusija, nemaju svoj interes na Balkanu. Na ovim prostorima oduvijek su se preklapali različiti interesi velikih sila – kaže Šolaja.
Press