U četvrtak uveče u banjalučkim odborima dvije najveće srpske političke partije bila je prava bura. Šef banjalučkog SDS-a Ognjen Tadić podnio je neopozivu ostavku na tu funkciju, dok je na sjednici Mjesnog odbora SNSD-a iz Borkovića, poslije žestoke svađe, izbila tuča u kojoj je najdeblji kraj izvukao odbornik SNSD-a u gradskoj skupštini Dušan Čajić.
Ognjen Tadić juče je potvrdio da je podnio ostavku na funkciju predsjednika Gradskog odbora SDS-a, a kao razlog naveo je obaveze koje ima kao potpredsjednik stranke i predsjedavajući Doma naroda Parlamenta BiH.
– Gradski odbor je u stanju pune konsolidacije i sada je pravi trenutak da na čelo dođe neko ko će u potpunosti biti posvećen radu gradske organizacije, naročito uoči predstojećih lokalnih izbora. Lično ću dati punu podršku i saradnju svakom ko bude izabran na čelo banjalučke gradske organizacije SDS-a – rekao je Tadić.
On je odbacio tvrdnje da je ostavku podnio da bi preduhitrio svoju smjenu, ističući da “portparoli kriminalnih organizacija imaju potrebu da spekulišu i da prikazuju stanje u SDS-u koje nije istinito”.
– To je nešto sa čim se javnost suočava već duže vrijeme i zbog čega pozivam sve ljude SDS-a da radeći u stranci demantuju to što žele da se desi stranci oni koji se nalaze u kriminalnim organizacijama – rekao je Tadić.
Odbornik SNSD-a u banjalučkoj skupštini Dušan Čajić kaže da ga je stranački kolega Dragan Kremenović pretukao u četvrtak uveče, zadavši mu tri-četiri udarca šakom u potiljak, negirajući Kremenovićeve tvrdnje da ga je samo odgurnuo.
– Kremenović želi da promijeni rukovodstvo mjesnog odbora u Borkovićima, ali nije uspio da to uradi. SNSD ima svoja pravila kako se to radi, a ne onako kako on želi. On je navikao da sve radi nasilno. Kada je vidio da nije uspio, ja sam mu bio glavni krivac, pa je skočio na mene i zadao mi nekoliko udaraca šakom u potiljak, zbog čega sam čitavu noć zadržan na Klinici za neurologiju – kaže Čajić.
S druge strane, potpredsjednik Gradskog odbora Banjaluka i član Glavnog odbora SDS-a, Dušan Krčum, kaže da je u četvrtak uveče trebalo da bude pokrenut opoziv Ognjena Tadića sa funkcije šefa banjalučkog SDS-a. Krčum kaže da je Ognjen Tadić podnošenjem neopozive ostavke praktično preduhitrio svoju smjenu.
– Nezadovoljstvo u gradskoj organizaciji proteklih dana je kulminiralo, a uzroci su raniji pokušaji Ognjena Tadića da podnese ostavku, kao i njegovo nedemokratsko nametanje kandidata za predsjednika banjalučkog SDS-a. Njegova ostavka je iznuđena velikim nezadovoljstvom unutar stranke jer je za njegov odlazak bilo devet od ukupno 12 predsjednika područnih odbora – kaže Krčum.
On ističe da će u najkraćem roku biti zakazana skupština gradske organizacije SDS-a, na kojoj će biti izabrani novi predsjednik i ostali organi stranke. Krčum nije želio da govori o imenima mogućih Tadićevih nasljednika, ističući da predsjednici područnih odbora u narednih petnaestak dana treba da dostave svoje prijedloge.
Ipak, Press saznaje da se kao najozbiljniji kandidati pominju profesor banjalučkog Medicinskog fakulteta Miroslav Petković, zatim poslanik ove stranke u NSRS Davor Šešić, potom aktuelni predsjednik Izvršnog odbora banjalučkog SDS-a Predrag Vulin, kao i Dušan Krčum i Branko Blanuša, koga je Ognjen Tadić krajem avgusta ove godine pokušao da progura na tu funkciju.
Za razliku od SDS-a, u kojem je sve završeno prihvatanjem Tadićeve ostavke, u SNSD-u je bilo mnogo oštrije jer je na redovnom sastanku mjesnog odbora ove stranke u Borkovićima izbio sukob poslije kojeg je odbornik SNSD-a Dušan Čajić završio u hitnoj pomoći. Njega je poslije žestokog verbalnog sukoba pretukao Dragan Kremenović, poznatiji kao Puger, koji je rođeni brat Čajićevog kolege iz odborničkih klupa, Draška Kremenovića.
Iako izvor našeg lista iz SNSD-a u Borkovićima tvrdi da je Kremenović, nakon što ga je Čajić izvrijeđao, nasrnuo na njega i zadao mu nekoliko udaraca, zbog kojih je zatražio i medicinsku pomoć, Kremenović kaže da je samo odgurnuo Čajića.
– Mjesni odbor je izglasao smjenu Čajića sa mjesta predsjednika. Pošto on nije mogao da se pomiri s tim, počeo je da me vrijeđa i pominje članove moje porodice. Kada je krenuo na mene, kočopereći se kao pijetao đuđan, ja sam ga samo malo jače odgurnuo od sebe. Pošto sam mnogo korpulentniji od njega, on je pao i na tome se sve završilo – kaže Kremenović.
On dodaje da je članovima mjesnog odbora dosadila Čajićeva samovolja, ističući da u SNSD-u ima preko 60 članova njegove uže i šire rodbine, a svega dvoje ili troje iz Čajića, zbog čega nije pravedno da Čajić vodi mjesni odbor.
Press