Nakon ubistva Željka Ražnatavića, svjetski mediji su u prvi plan odmah istakli da se u pozadini atentata krije želja mnogih da Arkan zaćuti.
Na prvom mjestu pominje se Ražnatovićeva spremnost da pošalje u Hag dokaze o umiješanosti Slobodana Miloševića u ratne zločine, na drugo obračuni unutarsrpske mafije, uključujući i Arkanov sukob sa Miloševićevim sinom Markom, a ne isključuje se ni upletenost albanske mafije.
Ostali potencijalno zainteresovani da Arkan ućuti su Radovan Karadžić i Ratko Mladić – ocjenjuju svjetski mediji.
Najpodrobniji inventar osumnjičenih objavljuje londonski “Sandi tajms” koji toj temi posvećuje jedan od nekoliko napisa o atentatu na Arkana.
Na prvo mjesto, kao “najpopularniju teoriju Arkanovog ubistva”, “Sandi tajms”, stavlja verziju da se vođa “Tigrova” spremao da “pošalje u Hag dokaze o umiješanosti Slobodana Miloševića u ratne zločine”.
Na drugo mjesto “Sandi tajms” stavlja obračun unutar srpske mafije, to jest Arkanov “sukob” sa Miloševićevim sinom Markom, ili bilo kojim liderom “Voždovačkog klana”.
Kao treću, londonski nedjeljnik navodi mogućnost da je atentat izvela albanska mafija, kojoj se navodno Arkan umiješao u poslove oko droge.
Na posljednje mjesto “Sandi tajms” stavlja mogućnost obračuna oko fudbalskog kluba Obilić i namještanja rezultata.
Od drugih vodećih svjetskih listova i “Njujork tajms” na prvo mjesto stavlja “spekulaciju da su Milošević i njegov režim mogli da imaju najviše koristi od Arkanovog ubistva”, jer je “Ražnatović bio opasan za Miloševića i druge vodeće ličnosti vlasti, zbog onog što je znao o ubistvima i zvjerstvima tokom rata u Bosni”, i to utoliko prije što je “navodno pregovarao sa Hagom da se preda i svjedoči protiv ostalih”.
Na drugo mjesto i njujorški dnevnik stavlja mogućnost obračuna u beogradskoj mafiji, a tu tezu na prvo mjesto među vjerovatnim uzrocima atentata stavljaju dva londonska nedjeljnika – “Dejli telegraf” i “Independent”.
S druge strane, postoje i tvrdnje da su prisutni dobro vidjeli Ražnatovićevog ubicu.
Prema informacijama ljudi koji su se nalazili u Ražnatovićevoj neposrednoj blizini u vrijeme ubistva, a hotelsko predvorje je u tom trenutku bilo puno ljudi, Arkan je sa Milenkom Mandićem Mandom i čovjekom iz obezbjeđenja koji je neprestano uz njega, bio u hotelskom restoranu na ručku. Nakon toga su skupa otišli u hol, u dio koji se nalazi bliže recepciji i ulazu u „Interkontinental”.
Sjeli su u jedan od separea, a Arkan je svog tjelohranitelja zamolio da ode po kolače. U vrijeme dok se ovaj udaljavao, Arkanu i Mandiću je prišao čovjek koga su očigledno obojica dobro poznavali.
Prema opisu događaja, Arkan je ustao i rukovao se s njim, zatim su se izljubili, a potom je Ražnatović sjeo u fotelju.
Istog trenutka čovjek poteže pištolj i puca Arkanu u glavu. To je bio prvi hitac koji su prisutni u hotelu opisali kao prasak petarde, nakon čega je uslijedila rafalna paljba.
Kada je vidio sta se događa, Mandić skače i pokušava da zaštiti Arkana, odnosno nasrće na ubicu i njegov revolver. Međutim, ubica uspijeva da iz neposredne blizine ispali više hitaca koji Mandića pogađaju u tijelo i zbog čega ovaj ostaje mrtav na mjestu.
Isti izvori tvrde da mladići iz Arkanovog obezbjeđenja dobro znaju identitet njegovog ubice, jer se pojavio javno i bez ikakve sumnje, polako, kako je to jedino i bilo moguće, prišao Arkanu.
Ujedno, neki od prisutnih u „Interkontinentalu”, koji su bili dovoljno prisebni da se osvrnu oko sebe, garantuju da je u obračunu nastradalo više ljudi.
Prema njihovoj procjeni, i izvjesnim saznanjima, poginuo je najmanje još jedan čovjek, možda baš jedan od napadača, mada se govori i o još tri žrtve, odnosno ukupno šestoro poginulih.
Danas, Blic