Na imejl-adrese radio-stanica, trgovačkih lanaca i elektronskih medija u BiH stiglo je obavještenje izvjesne Asocijacije izvođača i svirača iz Vogošće da sa njom do 1. februara moraju da potpišu ugovore da bi im bila oproštena dugovanja za naknadu za koju nisu ni znali da treba da je plaćaju!

U dopisu asocijacije za koju takođe niko nije čuo navodi se da su ugovori sklopljeni još u novembru sa “kolektivnom organizacijom” čije se ime ne navodi, a da je naknada počela da teče šest mjeseci ranije, još u maju 2015. U ovom dopisu se ne navodi iznos naknade, na osnovu čega i kome se plaća i po kojem zakonu.

Mimo zakona

Zaprepašćeni “dužnici” kažu da nemaju pojma šta i kome plaćaju i da ih niko nije obavijestio o novom nametu, a još je čudnije to što su obavještenja dobili putem imejla u dopisu bez ovjere. Oni tvrde da im ne pada na pamet da plaćaju novu naknadu, a vjeruju da se radi o još jednoj prevari.

Pejka Medić, direktorka i glavna i odgovorna urednica Radio Gradiške, kaže da im je dopis stigao imejlom, a da je već na prvi pogled na sajtu AIS-a prvo vidjela da se radi o neprofitnoj i dobrovoljnoj organizaciji umjetnika, pa joj nije jasno odakle im pravo da nešto naplaćuju.

– Dobili smo nepotpisan i neovjeren dokument u kojem traže da platimo naknadu nepoznatog iznosa i potpišemo ugovor da bi nas oslobodili duga čiji iznos takođe nije poznat. Nigdje se ne navodi pravni osnov za ubiranje naknade, zakon i njegov član koji ih ovlašćuje. U dopisu od 5. januara 2016. godine obavještavaju nas da imamo dug od maja prošle godine i da će nam ga oprostiti ako potpišemo ugovor sa njima. Kako je uopšte moguće da smo dužni za naknadu o čijem plaćanju i visini nikada nismo obaviješteni i da će nam ona biti oproštena ako prihvatimo plaćanje? Samo iz ovoga i laiku je jasno da naknada i njeno ubiranje nisu po zakonu. Mi to sigurno nećemo plaćati – rekla je Medićeva.

Ona dodaje da im se slično dogodilo s Asocijacijom kompozitora – muzičkih umjetnika BiH (AMUS-om), koja ih je prvo zatrpavala dopisima o dugovanjima, pa onda mijenjala visine naknada, da bi nakon duge prepiske konačno sama priznala da nema osnova za naplatu i poslala dopis u kojem piše da Radio Gradiška njoj ništa ne duguje.

Naše dileme o novoj naknadi nije razriješila ni Jasmina Izmirlić, direktorka AIS-a. Pozivajući se na Zakon o autorskim i srodnim pravima BiH, koji je usvojen  u avgustu 2010. godine a njegova primjena počela početkom 2015. godine, ona nam je rekla da je “asocijacija dobila ovlašćenje da ubire naknadu, ali da se o njenoj visini sa svakim pojedinačno pregovara”, što je pravni nonsens pošto se svaka dažbina ili njen obračun moraju unaprijed utvrditi i propisati zakonom. Obavještenja o plaćanju, kaže ona, slali su putem imejla ili su obavještavali dužnike lično. Medijsku kampanju kakvu radi AMUS nisu radili jer su smatrali da je nepotrebna, iako se od pamtivijeka praktikuje da barem šest mjeseci ranije bude najavljena da bi građani bili upoznati.

Pravni osnov

– O visini naknade nismo mogli da govorimo jer se sa svima pregovara o njenoj visini. Do sada smo potpisali kolektivne ugovore sa predstavnicima udruženja lanaca prodavnica, radio-stanica i elektronskih medija, a kazne za neplaćanje naknade biće od 5.000 do 100.000 KM – rekla je ona.

dokument

Na pitanje koje je ministarstvo nadležno za njihov rad pošto su “ovlašćeni da ubiru naknadu”, Izmirlićeva je rekla da je to Savjet ministara BIH, a nije mogla ni da nam precizira ništa o pravnom osnovu za obračun naknade.

U Institutu za zaštitu intelektualne svojine BiH, koje bi moglo da nam kaže nešto više o autorskim pravima i onome ko ima pravo da ubire naknade, nismo dobili nikoga ko bi nam dao izjavu i prokomentarisao ovaj slučaj.

Press