Sutra je 29. februar, što se dešava jednom u svake četiri godie – a prema drevnim verovanjima, ovaj dan ima posebnu moć. Prestupni dan prevashodno se vezuje za ljubav, pa zato ne bi trebalo da vas iznenadi ako vaša devojka sutra klekne pred vama (ali ne zbog toga, sram vas bilo).

Prema drevnom irskom verovanju, sveta Bridžit se dogovorila sa svetim Patrikom da žene imaju pravo da zaprose momke jednom u svake četiri godine – na prestupni dan. Iako je prosidba “muški posao”, žene na sutrašnji dan imaju “pravo” da se spuste na jedno koleno, a čitava stvar je pokrenuta kako bi se unelo malo ravnoteže u tradicionalne muške i ženske uloge, baš kao što prestupni dan unosi ravnotežu u kalendar.

Međutim, budući da nije poznato da li je sveta Bridžit ikada postojala, postoji još jedna teorija o tome kako je došlo do ove tradicije. Škotska kraljica Margaret je 1288. godine uvela zakon kojim je ženama dozvolila da predlože brak muškarcima svake prestupne godine. Ali, kako muškaci ne bi mogli da se “izmigolje”, uvela je i kazne za one koji odbiju.

Prestupni dan je u nekim delovima sveta poznat i kao “dan neženja” jer muškarac nema pravo da odbije prosidbu od žene. Ukoliko ipak odluči da kaže “ne”, mora da plati kaznu, a ona uopšte nije jeftina.

U nekim evropskim zemljama, posebno u visokom društvu, tradicija nalaže muškarcu koji odbije ženu 29. feruara da joj kupi 12 pari lepih rukavica. Navodno se rukavice kupuju kako bi žena imala čime da sakrije “sramotu” u vidu prsta bez vereničkog prstena.

udaj-se-

Iako je reč o vekovima dugoj tradiciji, koja je na neki način ženama davala moć i u najmračnijim vremenima (pa makar i na jedna dan u četiri godine) danas bi ovaj dan trebalo da obeleži nešto sasvim drugo. Danas, u 2016. godini, prestupni dan bi mogao svima da nam posluži kao sjajan podsetnik da je krajnje vreme da o svemu, pa i o braku, pričamo otvoreno i da svaki dan u svakom mesecu budemo svesni toga da žena, kao i muškarac, ima pravo da pita, traži i govori šta god želi.

24sata