Na vojničkom groblju u Mathauzenu položen je kamen temeljac za izgradnju spomen kapele za srpske žrtve, pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i uz podršku Predstavništva Srpske u Austriji.

Uz blagoslov vladike austrijsko-švajcarskog Andreja, svečanosti su prisustvovali: sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve Gornje Austrije, brojni ambasadori, guverner Gornje Austrije, gradonačelnik Mathauzena i brojni značajni gosti.

Šef Predstavništva Republike Srpske u Austriji Mladen Filipović izjavio je da se očekuje da bi izgradnja crkve trebalo da bude završena u sljedećim mjesecima. Istakao je da je počelo prikupljanje sredstava za izgradnju, da je najavljena Vlada Gornje Austrije kao sufinansijer, te da se i u Crkvi prikupljaju dobrovoljni prilozi.

Filipović je rekao da su se svi zvaničnici i gosti, koji detaljnije poznaju projekat, najiskrenije zahvalili Republici Srpskoj, koja je jednim dijelom aktivno podržala izgradnju kapele.

On je rekao da je, kao šef Predstavništva Srpske, član Građevinskog odbora za izgradnju kapele, u kojem je, između ostalih, vladika Andrej. “Građevinski odbor nastavlja rad i želimo da u skorije vrijeme spomen-kapela bude završena”, dodao je Filipović.

Srpska pravoslavna crkva ranije je saopštila da inicijativa za podizanje ove spomen-kapele potiče od Gordane Ilić Marković sa Instituta za slavistiku Bečkog univerziteta, koja se posljednjih godina posvetila istraživanju upokojenih srpskih vojnika ratnih zarobljenika u Austriji.

Iz SPC su naveli da je u Mauthauzenu dugo prije bilo kog nacističkog koncentracionog logora – već na početku Prvog svjetskog rata, septembra 1914. godine, otpočelo podizanje logora za ratne zarobljenike.

“Na velikom prostoru pored železničke pruge tokom vremena ovde u logoru je bilo ponekad i 40.000 ljudi: Srbi, Rusi i pre svega Italijani. Hiljade njih je počev od januara 1915. godine umrlo usled epidemije tifusa”, istaknuto je u saopštenju.

Iz SPC su dodali da dokumenta iz ondašnjeg vremena potvrđuju ustrojstvo srpskog groblja od 1916. godine.

“Danas se može uspostaviti broj od 7.038 Srba sahranjenih u Mauthauzenu, a osim njega, u Habzburškoj monarhiji bilo je i drugih takvih vojnih grobalja, `kojima se u budućnosti mora posvetititi veća pažnja time što će se istražiti`”, navedeno je u saopštenju.

Izvor: RTRS, Srna