Premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da je opozicija u panici od protesta, a ne vlast.

– Čiste su gluposti izjave lidera SDS-a Mladena Bosića da je vlast u panici zbog protesta i to nije prva glupost koju čujem od opozicionara i Bosića. Izgleda da su oni u panici. Donijeli su političku odluku da idu u proteste i šta imaju više da pričaju – rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci.

Ona je naglasila da vlast nije ni u kakvoj panici, radi svoj posao daleko bolje na nivou Republike Srpske nego oni na nivou BiH, suočeni sa brojnim izazovima i problemima od kojih su neke oni nametnuli, jer blokiraju sredsta koja pripadajau Republici Srpskoj.

Cvijanovićeva je pojasnila da nema protesta i kontraprotesta, već protesta i protesta.

– Opozicija ima svoj razlog da najavi proteste, a mi svoj. Oni su se odlučili za jednu stepenicu u svom političkom životu i mi imamo pravo da se odlučimo za našu i to nije nikakvo tjeranje inata – dodala je Cvijanovićeva.

Ona je navela da će javnost biti upoznata da li će protesti opozicije i vlasti biti održani isti dan, ali da već sada zna ko će imati više učesnika, jer to “nije teško ni predvidjeti”.

– Upravo zato oni i komentarišu da ne bi bilo dobro da se organizuju i drugi protesti, a kada ih oni organizuju to je dobro. Ako oni misle da je dobro organizovati proteste onda i ja mislim da je dobro da i mi organizujemo svoje, jer imamo puno toga da im kažemo, a upravo zato jer znaju kako će izgledati brojno stanje i daju ovakve komentare – smatra Cvijanovićeva.

Ona je dodala da se u politici donose odluke, a kada se one donesu “nema više lijevo-desno” već se mora djelovati, a to je ono što nedostaje opoziciji.

BANKA SRPSKE BIĆE SPECIFIČNA FINANSIЈSKA ORGANIZACIЈA

Cvijanovićeva je rekla da Banka Srpske ubuduće neće biti banka, već specifična finansijska organizacija koja se neće baviti dosadašnjim poslovima.

– Imamo razloge iz kojih smo se odlučili da to uradimo na taj način, s obzirom na to da smo ušli u proces donošenja novog zakona koji će subjekte transformisati u neke druge, tako da mogu da funkcionišu, a da ne obavljaju iste aktivnosti – rekla je premijerka i istakla da će to možda biti neka vrsta pilot-projekta.

Ona je podsjetila da je Vlada već nekoliko puta pokazala kako smatra da bi trebalo izvesti proces transformacije Banke Srpske, te da je prijedlog Vlade da ona više nema ulogu kakvu je imala do sada kao bankarska organizacija, već kao jedna drugačija finansijska organizacija.

– Mjesecima o tome komuniciramo sa MMF da se usaglasimo šta bi to trebalo da bude i upravo zato i imamo noviju verziju plana reorganizacije, jer smo uvažili neke važne sugestije MMF – pojasnila je Cvijanovićeva.

Naglasila je da će se iz pisma namjere vidjeti zahtjevi MMF-a u vezi sa novima aranžmanom, jer tu najbolje sve piše, i dodala da više ne želi odgovarati na pitanja u vezi sa tim.

– Suma još nije precizirana, iako sam već i o tome čula razne spekulacije. Sredstva koja se ispregovaraju sa MMF-om biće dovoljna i uklopiće se u ono što treba, a biće i drugih izvora finansiranja tako da to neće biti problem – poručila je Cvijanovićeva.

Podsjetila je da je Vlada predvidjela da će doći do određenih poremećaja kada se penzije uvedu u trezorski sistem, ali da je to ipak svjesno uradila jer su penzioneri zaslužili da im se pomogne na taj način.

– Ponosna sa zbog toga, ići ćemo dalje. Novac koji bude ispregovaran biće dovoljan za ono što treba da provedemo. Novac se obezbjeđuje i zbog naslanjanja na Reformsku agendu, jer se reforme ne mogu provoditi bez finansijske podloge. U MMF-u su rekli da će podržati finansijski agendu kada se mi usaglasimo, usaglasili smo se i sada se usaglašavamo oko zadnjih elemenata u okviru pisma namjere u kojem će sve jasno stajati – dodala je Cvijanovićeva.

Ona je ponovila da ne postoji zahtjev MMF-a o povećanju uticaja BiH na bankarski sektor, ali da postoji zahtjev koji se odnosi na osnaživanje svega u bankarskom sektoru, što se može postići isključivo donošenjem adekvatnih zakona koji se odnose na poslovanje banaka, agenciju za bankarstvo.

– Јedan od njihovih zahtjeva odnosi se na reorganizaciju IRB-a, u koju smo mi već ušli, a time smo se bavili i prošle jeseni kada kada smo se sastajali sa predstavnicima MMF-a, i mi imamo tu koncept i prezentovali smo ga, započeli neke mjere i oni se sa time slažu – dodala je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da niko nije spominjao superviziju na nivou BiH, niti je postavio zahtjev te vrste, već samo da se osnaži taj sektor.

– Mi smo za to zainteresovani i sve sugestije koje smo imali priliku da čujemo od MMF-a su dragocjene jer na taj način i mi rješavamo određene dileme u kojem pravcu se treba kretati – dodala je Cvijanovićeva.

Ona je navela da niko u MMF-u nije spominjao da nekoga treba otpustiti, smanjivati plate i primanja, kao što neki pričaju.

– Opredijeljeni smo za racionalizaciju, ali ne zato što to zahtjeva MMF, već zato što smo mi to sami stavili u svoju Reformsku agendu, a MMF odlučio da podrži aktivnosti agende. Žalim što je to podložno tolikim špekulacijama – poručila je premijerka.

Komentarišući mogućnost reprograma za poreske dužnike kao što su domovi zdravlja, koje imaju poreski dug veći od tranše, premijer je navela da reprogram može i ne mora da bude rješenje i o tome svaki subjekat sam odlučuje na osnovu određenih kalkulacija.

– Neki kažu da je to skuplje, ali u nekom periodu potrebno je da se obezbijede određena sredstva koja će kasnije omogućiti lakšu isplatu i izvršenje obaveza. Da nije od pomoći, ne bi postojao kao kategorija – ocijenila je Cvijanovićeva.

SRNA