„Sine, pobeći ću iz zatvora. Doći ću kući i nikada se više nećemo razdvajati”, izgovorila je kao zavet Olivera Ćirković, 193 centimetra visoka bivša košarkašica Crvene zvezde, Panatinaikosa i Pankratija i najpoznatija članica bande „Pink panter”, kada je odlučila da pobegne iz najčuvanijeg atinskog zatvora „Koridalo”.
I jedina je u toj nameri i uspela.
Tamo je služila kaznu zbog niza pljački zlatara u Grčkoj. A kako je pobegla i ko joj je u tome pomogao, predočila je u biografiji „Pink Panter – Moja zatvorska ispovest”.
Na odluku da pobegne iz ćelije uticali su socijalna radnica iz zatvora, koja je odugovlačila sa slobodnim danima, i Oliverin grčki advokat, tačnije njegova nemarnost da sudu na vreme dostavi papire, kao i da u zakonskom roku podnese žalbu.
„Moj nedolazak je sud protumačio kao nepoštovanje i najstrože me osudio na zatvorsku kaznu od osam godina. Da sam se sama branila, dobila bih maksimalno dve godine!”, napisala je Ćirkovićeva.
Uhapšena je 2011. godine.
Olivera služi kaznu sa najozloglašenijom Grkinjom
Nekadašnja košarkašica sada kaznu služi u zatvoru „Eleonas Tiva”, gde se nalazi i najozloglašenija zatvorenica u Grčkoj koja je ljubavnicu svog muža isekla na komade, ispekla u rerni, a zatim pečenje poslužila suprugu i njegovim roditeljima.
Ta kazna zbog pljački, koju nije imala snage da saopšti sinu, koji je bio u Beogradu, uticala je na odluku da pobegne iz zatvora.
A u tome je Arhondisi – Ženi zmaju, kako su je zvali njeni poznanici, ali i mediji u Grčkoj, pomoglo slikanje, strast koju je otkrila nakon završetka košarkaške karijere.
Moje bekstvo nije planirala nikakva kriminalna grupa, niti je plaćeno milionima. Ono je totalno lični čin i iskorišćavanje jedne traljave situacije”, kaže najpoznatija članica „Pantera” za “Blic”.
„Panteri“ su umetnička družina
Olivera Ćirković bandu „Pink Panter” u knjizi označava kao „umetničku družinu”, a to je ustvari naziv koji su Interpolovi agenti dodelili međunarodnoj kriminalnoj grupi specijalizovanoj za krađe nakita. Prema saznanjima Interpola, grupu čini nekoliko stotina članova, većinom iz Srbije, a ocenjuje se da su „Panteri“ odgovorni za krađe više od 500 miliona dolara.
Preko slikanja zbližila se sa komandirkom zatvora, koja je joj je predložila da oslika direktorovu kancelariju. A tu prostoriju je samo jedna soba delila od hola glavnog ulaza. U tome je Olivera videla svoju šansu. I mesec dana je oslikavala kancelariju šefa, ali i detaljno planirala bekstvo u koje je uključila nekoliko pomagača – Baju, Tonija i Reksa.
O bekstvu je telefonom obavestila i Dragana, svog najboljeg prijatelja, koji je u to vreme takođe bio u zatvoru zbog krađa, ali i pucanja u policajca, kao i bivšeg muža u Beogradu. Pomogla joj je i poznanica iz Atine, iznajmljivanjem stana nedaleko od zatvora.
Od prijatelja iz Beograda saznala je da joj u Srbiji ne preti opasnost od hapšenja, jer naša zemlja ne izručuje svoje državljane.
Olivera je bekstvo isplanirala za nedelju, 15. jul 2012. godine. Zbog spleta okolnosti i odluke komandirke da joj drug ranije donese pribor za slikanje, promenila je plan.
24sata/Blic