Predsjedavajući Zajedničke komisije za nadzor nad radom OBA BiH Nikola Špirić rekao je za RTRS da nije zvanično upoznat sa zaključkom Kluba SDS-a kojim se zadužuje Komisija da ispita navode iznesene na Radio-televiziji Republike Srpske o navodnom učešću ministra bezbjednosti BiH i direktora OBA BiH kao i nekih stranih obavještajnih službi u organizaciji mirnih protesta održanih u Banjaluci 14. maja te da će, kada dobije zaključak, Komisija postupiti po zakonu i poslovniku.
Nakon što je u Predstavničkom domu PS BiH usvojen zaključak SDS-a koji zadire u uređivačku politiku RTRS-a, predsjednik SDS Mladen Bosić u Istočnom Sarajevu izjavio je da je glavni izvor tenzija i sukoba u Srpskoj Radio-televizija Republike Srpske. Lider SDS-a ponovio je zahtjeve da nadležna Komisija utvrdi istinitost navoda o povezanosti visokih bh. bezbjednjaka sa stranim službama na RTRS-u ali i zatražio, kako je rekao, sređivanja stanja u ovom javnom RTV servisu.
Predsjedništvo SDS poručilo da je ova stranka spremna da pregovara sa vlastima o ispunjenju njihovih šest zahtjeva s protesta ali prvo traže, kako su rekli, da se uredi javni RTV servis koji mora objektivnije da informiše javnost. O RTRS-u se pričalo sinoć u klupama bh. parlamenta mada su poslanici SNSD-a upozoravali da je NSRS pravo mjesto za takvu vrstu rasprave i da mandat pomenute Komisije nije da utvrđuje medijske navode. Iako su tvrdili da im nije cilj preispitivanje uređivačke politike, poslanici SDS-a su iznijeli teške optužbe na naš račun. SNSD-ovi poslanici kažu da je na djelu pokušaj disciplinovanja RTRS-a.
Nije se ni slegla prašina nakon što je bh. ministar bezbjednosti uređivačku politiku nazvao fašističkom a SDS je teško optužila RTRS da je glavni izvor sukoba u Republici Srpskoj.
– Tražimo da se uredi stanje na RTRS-u koji je glavni izvor svih tenzija i konflikata – rekao je predsjednik SDS-a Mladen Bosić.
Uvertira za današnju sjednicu Predsjedništva SDS, na kojoj je glavna tema RTRS bila je sinoć u bh. parlamentu. Na mala vrata SDS, PDP i NDP uveli su praksu da se o institucijama Republike Srpske, a RTRS to jeste, raspravlja u Parlamentarnoj skupštini BiH koja nije osnivač Јavnog RTV servisa Republike Srpske.
– Indikativno je da poslije rasprave o RTRS-u NSRS, kada je tražena prinudna uprava, danas traži od komisije, koja nije nadležna da traži od OSA Bih, da preispita neke navode koje je RTRS objavila – rekao je Staša Košarac, šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu PS BiH
Nakon što je usvojen zaključak SDS-a trasira se sasvim nova praksa da istinitost navoda u medijima provjeravaju parlamentarne Komisije i što je još opasnije OBA BiH. Slijedom SDS-ovog zaključka o provjeri tačnosti navoda o učešću vodećih bh. bezbjednjaka u organizaciji protesta u Banjaluci i njihovoj sprezi sa stranim obavješptajnim službama potpuno je zaobiđen Odbor za bezbjednost NSRS.
– Ako bi i imalo smisla da se na neki način bavi time, evo to je naš Odbor za bezbjednost – smatra Radovan Višković, šef Kluba poslanika SNSD-a u NSRS.
– Ako postoje sumnje bilo koje vrste a odnose na ministra bezbjednosti i drugih bh. bezbjednjaka to nije niti može biti nadležnost Odbora ali to ne znači da Odbor ne bude o tome informisan – smatra Milanko Mihajlica, predsjednik Odbora za bezbjednost.
Vješto upakovan zaključak kojim se traži da Nikola Špirić, kao predsjedavajući nadležne komisije, utvrdi da li direktor OBA Osman Mehmedagić i ministar bezbjednosti Dragan Mektić rade za strane službe, nije sakrio prave namjere SDS-a a to je da se otvori rasprava o RTRS u bh. parlamentu.
– Klub SNSD-a smatra da je ovakav zaključak tendeciozan, da je cilj da SDS razračuna sa medijima u Republici Srpskoj, sa RTRS-om – ističe Milica Marković, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu.
Poslanik SDS-a u Predstavničkom domu Aleksandra Pandurević RTRS naziva “fabrikom laži”: “Što se u ovom svemu prepoznaje RTRS i gospođa Marković, vjerovatno zbog uključenih kamera . Zbog čega se fabrika laži zvana RTRS uplašila?”.
Srpsko-srpsku raspravu o špijunima, RTRS-u i nedavnim protestima mirno su posmatrali bošnjački i hrvatski poslanici. Svojim komentarima pokazali su onim poslanicima iz Republike Srpske koji su insistirali na raspravi koliko je bespredmenta i nepotrebna na ovom mjestu.
Slučajno ili namjerno, u SDS-u su zaboravili da kažu da na adrese njihovih zvaničnika svakodnevno stižu zahtjevi da gostuju u emisijama naše televizije i da se oni redom svi ignorišu. Zaboravili su i još nešto. Sloboda medija je evropska vrijednost, a napad na tu slobodu nije svojstvena prostoru za koji se i SDS opredijelila da ide.
RTRS