Kafa kod Mladena Ivanića nije dugo trajala. Zajednički zaključak dva od tri člana Predsjedništva je da imaju četiri dana za dogovor.

Ivanićevu blokadu adaptacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Dragan Čović očigledno nije uspio da odblokira. Za drugi pokušaj imaće podršku Bakira Izetbegovića, jer je u ponedjeljak zakazana nova sjednica Predsjedništva.

Ivanić do tada čeka zvanični stav Vlade Srpske.

“U ponedjeljak ako ne bude dogovora neće ga ni biti  i to je cijena koju ćemo zajednički nositi. Ja ću učiniti sve da mi dogovor imamo u ponedjeljak oko svih ključnih pitanja”, rekao je član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, Dragan Čović.

Srpski član Predsjedništva pred novinare nije stao. Pošto je stav Vlade Srpske o SSP-u odavno poznat, a danas još jednom potvrđen od predsjednika Republike, izvjesno je da bi blokada u Predsjedništvu mogla da potraje sve do 13. jula, do kada BiHa mora da ispuni tehničke uslove iz sporazuma.

“Želim da kažem da je naš odgovor ‘ne’ i mi ne očekujemo da će Mladen Ivanić glasati za tu odluku i to je rečeno ambasadorima”, rekao je predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik.

Sa Evropskom unijom pregovara se pune četiri godine. Uslovi koji su na stolu pogubni su za poljoprivredni sektor, tvrdi član pregovaračkog tima iz Republike Srpske Miljan Erbez.

Dodatna liberalizacija tržišta kod uvoza robe proizvela bi, kaže, milionske gubitke.

“Može se reći da je 70 odsto primarne poljoprivredne proizvodnje u Republici Srpskoj, a najveći dio te liberalizacije upravo se odnosi na taj segment koji je najugroženiji. To su mlijeko i mliječni proizvodi”, izjavio je član pregovaračkog tima iz Republike Srpske u sastavu Delegacije iz BiH, Miljan Erbez.

Oslobađanjem carina na uvoz mlijeka i mliječnih proizvoda godišnji minus u budžetu BiH bio bi 10 miliona maraka. Za meso i ribu računice kažu – oko 23 miliona.

Zbog uvoza proizvoda na bazi žitarica – još devet. Ako se na sve to doda duvan sveukupni gubici prelazili bi 70 miliona.

Ne računajući umanjenje prihoda od PDV-a.

“Smatramo da je očito riječ o zamjeni teza i umjesto uvođenja mjera zaštite domaće proizvodnje ovdje se vrši dodatna liberalizacija tržišta BiH za poljoprivredne proizvode i rekao bih da se utire put ka uništenju poljoprivrede BiH”, istakao je predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, Stojan Marinković.

Vlada Srpske nekoliko puta je raspravljala o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Svaki put zaključak je bio gotovo isti – ukidanje carinske zaštite na 253 proizvoda imalo bi katastrofalne posljedice za agrar BiH.