Meteoalarm je danas bio narandžast. Vrhunac toplotnog talasa donio je i ekstremno visoke temeprature, pa je u 14 časova u Banjaluci, Doboju i Višegradu izmjereno 36 stepeni.

Ministarstvo zdravlja Republike Srpske upozorilo je građane da u narednom periodu što manje vremena provode na otvorenom, posebno u najtoplijem dijelu dana – od 10 do 17 časova.

Apel su uputili i iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite da poslodavci preraspodjele radno vrijeme i zaštite zdravlje zaposlenih na otvorenom.

Naš termometar pokazuje da je u Banjaluci u 19.30, 34,1 stepen Celzijusa, dok je temperatura pločnika 38,7. Bez obzira na temperaturu, ovdje, u centru grada, i dalje je vruće.

Zanimljivo je da su stručnjaci za termografiju došli do podatka da na temperaturi vazduha od 35 stepeni, dakle, stepen niže od one koja je danas zvanično izmjerena u Banjaluci, kosa na suncu dostiže 57 stepeni, površina cipela 40, a volan automobila 65.

Dakle, na glavu šešir, izujte cipele, a automobil parkirajte u hladu.

Temperaturni rekord iz 2007.godine, kada je u Banjaluci izmjereno 41,4 stepena, meteorolozi kažu, ipak nije dostignut. Iako je riječ o zvaničnom rekordu, naša mjerenja pokazuju da je danas grijalo gotovo rekordno.

Nesnosne vrućine zapalile su cijeli region i opustošile ulice. Zato su bazeni danas bili prepuni.

Meteorolozi iz godine u godinu registruju porast prosječne temperature pa je npr. Banjaluka za dva stepena toplija od referentnih vrijednosti iz 60-ih i 90-ih godina prošlog vijeka. Sutra stiže osvježenje.

“Prve nestabilnosti sutra popodne, uglavnom na zapadu i sjeveru, tek ponegdje u planinskim krajevima. Međutim, u noći između srijede i četvrtka, uz pojačanje južnog vjetra u predjutarnjim i jutarnjim časovima, na zapadu kiša”, kaže meteorolog Igor Kovačić.

Ono što utiče na organizam nije samo temperatura već i vlažnost i strujanje zraka, a kad temperatura zraka pređe temperaturu tijela, u medicini se to zove – poremećaj termoregulacije. Zato ljekari savjetuju – izbjegavati direktan boravak na suncu.

“Ako već moraju izlaziti, onda treba da nose zaštitnu odjeću, obavezno šešire, kape sa širokim obodom, sunčane naočare, svijetlu, laganu odjeću i nadoknadu tečnosti”, riječi su Mileve Šarac Vojvodić, specijaliste porodične medicine.

Temperatura od 40 stepeni Celzijusa ne privlači ni dovoljno kupaca na gradskoj tržnici, pa se štandovi već poslije 14 časova prazne. Trgovci kažu, prinuđeni su da smanjuju cijene voća i povrća.

“Utiču bogami i vrućine. Moraš robu, kad je nabaviš i ne možeš prodati, moraš je dati po nabavnoj i nekad i ispod nabavne”, kaže trgovkinja Dušanka Lolić.

Posebnu pažnju treba posvetiti izboru i čuvanju hrane. Stručnjaci kažu – potencijalno najveću opasnost predstavlja hrana životinjskog porijekla. Kao i svake godine, vrućine na teren pošalju i inspektore, pa se pojačano kontrolišu objekti u kojima se prodaju sladoled i brza hrana.

“Što manju količinu hrane iznositi na visokoj temperaturi. Samo ona koja će se pripremiti i brzo potrošiti kao takva, naravno uz obavezno držanje higijene i poštovanje termičkog tretmana”, upozorava Drago Nedić, direktor Veterinasrkog instituta “Dr Vaso Butozan”.

Žuti, narandžasti, pa i crveni meteoalarm upaljen je u cijelom regionu. Danas smo se doslovno “pržili” na temperaturama od 40 stepeni, koje će, kažu meteorolozi, ovog ljeta biti svakodnevica.

Osježenje stiže tokom sutrašnjeg dana, ali na sreću onih koji vole ljeto, biće kratkotrajno.

Temperatura sa fotografije izmjerena danas u 14,30h u PRIJEDORU

RTRS