Peruanske vlasti u saradnji sa američkom DEA uhapsile su Zorana Jakšića (57), porijeklom iz Zrenjanina, vođu međunarodne kriminalne organizacije koja se bavila trgovinom drogom, a koja je u Srbiji, ali i čitavom svijetu, poznata kao grupa “Amerika”.
Kako prenosi list “Republika”, ovog Srbina traži nekoliko zemalja, a za njim je bilo raspisano 25 međunarodnih zahtjeva.
Zbog njegovih kriminalnih aktivnosti jurile su ga Njemačka, Argentina, Australija, Grčka, SAD, Peru i BiH, ali je koristeći lažne identitete uspjevao da izbjegne hapšenje. Jakšić je u Peruu ušao pomoću falsifikovanih dokumenata, a uhapšen je kada je namjeravao da napusti zemlju na granici sa Ekvadorom, ne sumnjajući da ga na graničnom prelazu čekaju agenti u operaciji koja je nazvana “Policijska operacija Amerika”.
Hapšenje je izvršeno u koordinaciji sa agentima DEA.
“On nije pružao nikakav otpor prilikom hapšenja. U pitanju je organizator i finansijer kriminalne grupe koja ima veze s Sjedinjenim Državama i Meksikom. Njegovo hapšenje predstavlja veliki udarac borbi protiv trgovine drogom“, izjavio je direktor službe za borbu protiv droge peruanske policije, Luis Pantoja Kalvo.
Jakšić je u Peruu već hapšen 1998. godine. Tada je osuđen na pet godina zatvora zbog šverca droge u zatvoru “Kastro Kastro”. Nakon robije nastavio je da se bavi trgovinom drogom. Zaglavio je i u njemačkom zatvoru 2004. godine, kada mu je policija u automobilu pronašla devet kilograma droge.
Akcija koja je rezultirala sadašnjim hapšenjem započela je još 2007. godine, kada je Grčka policija obavijestila vlasti u Argentini da se priprema velika pošiljka kokaina iz Buenos Ajresa u Evropu. Informacija je dobijena preko prikrivenog isljednika. Utvrđeno je da je Jakšić vođa organizacije koja je koristila Peruance i Ekvadorce za šverc na dva načina – velikim pošiljkama preko mora koje bi skrivali na brodovima ili “mulama”, kada se ljudi koriste da švercuju drogu tako što bi je progutali.
Grupa koju je predvodio Jakšić tereti se, između ostalog, i da je iz Buenos Ajresa morem prošvercovala ukupno 300 kilograma kokaina u Evropu. Droga je bila na dva broda, od kojih je jedan uplovio u luku u Holandiji, a drugi u Belgiju.
Iako je izbjegao hapšenje u Argentini, Interpol ga je uhapsio u Madridu i isporučio ga toj zemlji. Međutim, uspio je da umakne iz zatvora. Utvrđeno je da je on stajao iza tovara od 180 kilograma kokaina, koji je napustio luku u Buenos Ajresu, a potom presretnut u Holandiji 2008. godine. Takođe, unajmio je tri Srbina koji su brodom prošvercovali 120 kilograma kokaina u Belgiju prošlog septembra.
Zahvaljujući podacima koje su agenti prikupili krajem prošle godine, izvedena je 21 istovremena akcija u nekoliko zemalja. U Argentini je uhapšeno 19 ljudi, u Maleziji 11, a jedan u Grčkoj. Zoran je uspio da umakne i do hapšenja ostane van domašaja policije.
Devedesetih ubijali po Srbiji
Za klan “Amerika” vezuje se više od dvadeset likvidacija na beogradskom asfaltu. Svjedok “Srećko” ih je optužio za ubistva policijskog inspektora Dragana Radišića, v. d. ministra policije Radovana Stojčića Badže, policijskih pukovnika Milorada Vlahovića i Dragana Simića, Bojana Petrovića, Miše Cvjetičanina, Milana Roganovića, Gorana Vukovića, Radeta Ćaldovića Ćente, novinarke Maje Pavić, Juse Bulića, Zorana Šijana i Zorana Todorovića Kundaka. Posljednji put ovaj klan se pod udarom srpske policije našao u novembru 2004, kada je u Beogradu uhapšen član grupe Krsto Stanišić, po potjernici njemačkih vlasti. Policija je tada saopštila da je klan Milete Miljanića u Njemačkoj, Švedskoj, Holandiji, Italiji, Mađarskoj i zemljama bivše SFRJ počinio više od dvadeset ubistava.
Čovjek sa 100 lica
U momentu kada je uhapšen, Jakšić je koristio dokumenta na ime Lens Korona. Takođe je “bio” i Frederik Korona Bacanja, Stefan Hrobar, Zoran Miljanić, Zoran Nedović, Nikola Marjanović, Migel Horacio Petrovič, Mario Mirko Tomić, Jasik Bojan, Jovan Popović, Petra Stanimirović, Zoka Cad, pa čak i Džon Do, ime koje se u Americi koristi za neidentifikovane ljude.
Takođe je koristio razne varijante svog pravog imena poput Zoran Jakšić-Rodojka, Zorran Jakšić, Zoran Jakšić Rodoika, Zoran Mihailović Janić, Zoran Janlović, Zoran Jaskić, pa čak i Zorana Mihailović ili Zorana Nedović?! Sa ovim imenima on je putovao po Americi i Karibima, saopštila je policija.
“Znamo da je takođe bilo uobičajeno da promjeni svoj izgled”, rekao je policijski izvor listu “Republika”.
ALO