Ukoliko želite da vaš život bude srećniji, da se osećate bolje u sopstvenoj koži, trebalo bi svakog jutra sebi da postavite nekoliko pitanja.

Jeste li srećni? Ako niste, šta vas sprečava da to budete? Mislite li da je sreća dar sa neba ili cilj koji svako može da dostigne ukoliko to odluči i radi na tome? Gde se ona skriva i kako da je pronađemo?

“Često čujemo kako neko ne može da bude srećan dok se ne pomiri sa drugom osobom, da je nesrećan zbog stanja u državi, nedostatka posla, novca, partnera i slično. Mnogo je onih koji pasivno čekaju da ih neko drugi usreći i odbijaju da preuzmu odgovornost za sebe i svoja osećanja.

Ne čekajte da vas drugi usreće

Ukoliko čekamo da nas drugi usreće, često ćemo biti razočarani.To znači da neko treba da zadovolji naše želje, kako bismo bili srećni, odnosno da ćemo biti nesrećni ukoliko on to ne uradi. A pošto ne možemo da držimo pod kontrolom postupke drugih ljudi, unapred smo izgubili igru.

Najveći problem je prebacivanje odgovornosti u smislu “sve je loše”, “za posao je potrebna veza”, “nije lako naći srodnu dušu”, ili u prevodu, “svi su krivi, samo ja nisam”. Većina očekuje da im sreća dođe spolja, a u stvari, za svoju sreću su sami odgovorni”, kaže za “Život plus” Dušan Srdić, doktor stomatologije, međunarodno sertifikovani NLP praktičar i trener za sreću.

Mnogi se žale da ne mogu da budu raspoloženi i srećni kada stalno slušaju samo loše vesti.

“Oduvek smo bili okruženi lošim vestima i događajima. Koliko je samo ratova bilo u poslednjih 3.000 godina, koliko svetskih kriza, epidemija bolesti, revolucija, elementarnih nepogoda… Isto tako, oduvek smo bili okruženi i lepim stvarima. Stvar je samo u tome na šta se fokusiramo. Onaj ko je nezadovoljan sobom, bira da vidi negativne stvari i u svetu. Na taj način delimično prebacuje odgovornost misleći “eto, nije samo do mene, ceo svet je otišao dođavola. Tako se zapravo uklapa u nametnutu sliku društva i ne oseća se odbačeno.”

Kako mogu da se podignu oni koji misle da su “na dnu”?

“Tako što će odmah promeniti svoj fokus na ono što imaju, a pažnju sa drugih ljudi usmeriti na sebe i svoju sreću. Važno je da odrede koje su to njihove suštinske želje i zašto im je važno da ih ostvare, a potom i da naprave plan i počnu da ih ostvaruju, jednu po jednu.”

Zvuči previše lako?

“Sve je lako ili teško, u zavisnosti od toga koliko ga sami zakomplikujemo. Ja volim da kažem da je vrlo jednostavno, ali i da uopšte nije lako. Da jeste lako, onda bi svi bili uspešni i srećni. Istina, uvek postoji alternativa da sedimo u kući i pričamo kako svet nije fer. Ali, važno je da imamo na umu da je tako kako je zato što ne želimo, a ne zato što ne možemo da radimo na svojim željama.”

Onima koji tragaju za srećom Dušan Srdić preporučuje da svakoga jutra postave sebi naglas sledeća pitanja:

Šta me čini srećnim?

Koga ja volim?

Ko mene voli?

Šta ću danas zanimljivo da radim?

Na šta sam ponosan?

Na čemu sam zahvalan?

Mondo.rs