Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je saglasan sa stavom prvog predsjednika Srpske Radovana Karadžića “da je za Srebrenicu kriv izdajnik srpskog naroda, koji je najviše oštetio srpske interese”, te ponovio da bi bilo najbolje da se formira međunarodna komisija koja bi utvrdila istinu o dešavanjima u Srebrenici.
“Slažem se da bi naša pozicija bila mnogo bolja da nije bilo Srebrenice, koju su mnogi koristili kao izgovor da krše međunarodno pravo. Ima dosta neistina i podmetanja u vezi sa Srebrenicom i najbolje bi bilo da se napravi međunarodna komisija, koja će tačno utvrditi ko je bio vojna, a ko civilna žrtva, i ja bih takav izveštaj prvi podržao”, rekao je Dodik za beogradski “Alo”.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je odluka Ustavnog suda BiH o Danu državnosti Srpske manifestacija zla koje tamo sprovodi međunarodni faktor.
Dodik je rekao da je sve što oni rade u funkciji neuspjeha BiH i koncepta koji oni zagovaraju u posljednjih 20 godina.
“Niko normalan ne može očekivati da Bakir Izetbegović može Srbima da sruši Dan državnosti i da Srbi samo klimnu glavom i kažu OK. Naravno da nije u redu i oni tu svoju odluku mogu da zakače gdje hoće”, rekao je Dodik za “Politiku”.
On je ocijenio da je saradnja Srpske i Srbije veoma dobra i da Srbija treba da nastavi sadašnjim putem stabilizacije međunarodnih i unutrašnjih prilika.
Komentarišući izjavu predsjednika Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović da se veliki broj ratnika islama vraća u BiH što je isprovociralo oštru retoriku između Sarajeva i Zagreba, Dodik je istakao da je sklon da vjeruje u procjene koje daju Hrvati o narasloj opasnosti od mudžahedina, jer su “sveti ratnici” islama 1993. godine preko Aerodroma u Zagrebu dolazili u BiH da bi kasnije sjekli glave Srbima”.
On je rekao da njegova ranija upozorenja o doseljavanju Arapa u BiH nisu bila nikakav avanturizam, već su bila bazirana na informacijama koje je imao.
“Tada su me zbog ovih riječi optužili za nacionalizam. Sve što sam upozoravao pokazalo se kao tačno i poznato je da više od 50.000 Arapa boravi na različitim mjestima u BiH u nedefinisanom statusu, i to je ozbiljan problem”, rekao je on.
Predsjednik Srpske je kazao da Arapi imaju snažno uporište, materijalnu i logističku podršku u Federaciji BiH.
“Uz podršku vlasti u Sarajevu, samo u okolini ovog grada izgradili su više od 700 vila koje su potpuno izolovane i podsjećaju na naselja kao što je Maoča. Problem je što tamo niko ne može da uđe”, rekao je Dodik.
Izvor: SRNA