Vršilac dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite Republike Srpske Mile Međed rekao je danas da je Platforma Republike Srpske za smanjenje rizika od katastrofa najvažniji akt kada je riječ o sistemu zaštite i spašavanja u jednoj državnoj zajednici.
Međed je na 2. konferenciji “Platforma Republike Srpske za smanjenje rizika od katastrofa”, rekao da je Platforma ustanovljena u skladu sa preporukama
Međunarodne strategije Ujedinjenih nacija za smanjenje rizika od katastrofa.
On je dodao da je glavna tema današnje konferencije procjenjivanje u oblasti zaštite i spasavanja u Republici Srpskoj, kao i smanjenje rizika od elementarnih nepogoda i drugih nesreća, među kojima su i zemljotresi.
“Diskusija bi trebala doprinijeti tome da se uradi što kvalitetniji akt, koji će nama na republičkom, ali i na lokalnom nivou, pomoći da se unaprijedi sistem zaštite i spasavanja”, rekao je Međed.
On je naveo da je među prioritetima u ovoj oblasti izmjena i dopuna Zakona o zaštiti i spašavanju u vanrednim situacijama, formiranje republičkog centra za obuku, kao i spasilačkih jedinica.
Direktor Srpsko-ruskog humanitarnog centra iz Niša Bojan Glamočlija rekao je da ovaj centar ima odličnu saradnju sa Upravom za vanredne situacije Republike Srpske kroz niz obuka u Rusiji u kojima učestvuju ljudi iz Srpske i BiH.
“Poplave koje su se ranijih godina dešavale u BiH i Srbiji pokazuju da je naša saradnja veoma važna i da ne poznaje političke, verske i druge granice. Saradnja treba da postoji u mnogo jačem i čvrćem smislu nego do sada”, rekao je Glamočlija.
Ekspert danske Agencije za riziko-redukciju Šefik Muhić rekao je da je sistem zaštite i spašavanja Republike Srpske baziran na principima Evropske unije, posebno kada je riječ o smjernicama za izradu i procjenu rizika i planova u slučaju prirodnih katastrofa i drugih nesreća.
“Riječ je o velikom iskoraku Republike Srpske u oblasti civilne zaštite jer je to uradila kao jedna od prvih na Balkanu”, rekao je Muhić.
On je dodao da su iskustva Danske u ovoj oblasti izvanredno primijenjena u Srpskoj i BiH.
“Treba nastaviti raditi na tome kako bi se Srpska što bolje oduprijela nesrećama i katastrofama, te smanjila posljedice na ljude, materijalna dobra, okolinu i kritičnu infrastrukturu”, rekao je Muhić na konferenciji, koju organizuje Republička uprava civilne zaštite Republike Srpske.
Vlada Srpske je u martu prošle godine donijela rješenje o imenovanju Odbora Platforme Republike Srpske za smanjenje rizika od katatsrofa, čiji je zadatak priprema i realizacija ove platforme.
Učesnici konferencije su ugledni predstavnici organa i institucija Srpske, Federacije BiH, BiH i Brčko distrikta, predstavnici međunarodnih institucija, ambasada, kao i svi bitni subjekti iz oblasti zaštite i spašavanja.
Izvor: SRNA/RTRS