Predsjednik SDS-a Vukota Govedarica izjavio je da Milorada Dodika i još neke iz Republike Srpske ne interesuje revizija presude po tužbi BiH protiv Srbije, već kako i na koji način da ukinu Sud i Tužilaštvo BiH, jer su očigledno pojedinci predmet tih pravosudnih institucija.

“Ako imaju nešto protiv tih institucija neka to pitaje riješe tako što će da provedu odluku o referendumu o Sudu i Tužilaštvu BiH”, rekao je Govedarica u izjavi novinarima u Narodnoj skupštini Republike Srpske i ponovio da s Bakirom Iztbegovićem ne želi komunikaciju dok se ne riješe pitanja u vezi s revizijom, te da je Savjet ministara BiH biti u tehničkom mandatu.

On dodaje da žali što se poslanici stranaka s sjedištem u Republici Srpskoj nisu uspjeli usaglasiti o svim zaključcima, nakon rasprave o Informaciji o zahtjevu za reviziju presude Međunarodnog suda pravde po tužbi BiH protiv Srbije, jer se u jednom spornom traži da Srbi u zajedničkim bh. institucijama treba da blokiraju čitavu državu zbog Suda i Tužilaštva BiH.

Govedarica tvrdi da ne žele da blokiraju BiH i da ugroze Dejtonski sporazum te time prenesu “krizu na RS koju je napravio Bakir Izetbegović“.

Dodaje da bi se blokadom rada institucija BiH, blokirala i reformska agenda.

S druge strane, šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Radovan Višković smatra da je parlament, nakon rasprave o Informaciji o zahtjevu za reviziju presude Međunarodnog suda pravde po tužbi BiH protiv Srbije, trebao da usvoji još oštrije zaključke, ali da su i usvojenim zaštitili interese RS i njenih građana.

Tvrdi da su više od sat i po pokušavali da usaglase zaključke, ali da je Savez za promjene tražio da se ne pominje izlazak iz zajedničkih organa BiH.

Sporan je bio kaže zaključak u kojem: “NS RS poziva predstavnike Republike Srpske u zajedničkim institucijama BiH da iskoriste sva pravna i politička sredstva u cilju onemogućavanja donošenja bilo kakvih odluka na nivou zajedničkih istitucija BiH, sve dok se ne riješe vitalna pitanja RS, kao što su akti u vezi sa Sudom i Tužilaštvom BiH, rješavanje pitanja imovine i druga pitanja“.

Kaže da su stranke Saveza za promjene bile protiv oštrih zaključaka, kojima se tražilo napuštanje bh. institucija.

Fena