Predloženim izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita u bankama BiH Agencija za osiguranje depozita BiH dobija mogućnost da nadgleda poslovanje banaka, čime se ponovo pokušavaju prenijeti nadležnosti sa RS na nivo BiH, otkriva poslovni portal CAPITAL.ba.

Iz Prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita u bankama BiH, koji je Savjet ministara BiH uputio u Parlamentarnu skupštinu BiH, jasno se vidi namjera da dio nadležnosti entitetskih agencija za bankarstvo bude prenesen na Agenciju za osiguranje depozita.

Tako se u članu pet ovog prijedloga navodi da će “Agencija kontinuirano nadgledati poslovanje banaka članica”, a da će se nadgledanje obavljati u skadu sa standardima kvaliteta koje svojom odlukom propisuje Upravni odbor Agencije.

Sadašnjim zakonskim propisima isključivu nadležnost za nadgledanje poslovanja banaka imaju agencije za bankarstvo RS i FBiH.

Takođe, prijedlogom je predviđeno i da će nadležna agencija za bankarstvo, ukoliko odluči da pokrene postupak resturkturiranja neke banke, prethodno morati da traži mišljenje Agencije za osiguranje depozita.

“Ako u procesu restrukturiranja banke članice treba da budu obezbijeđena sredstva iz Fonda za osiguranje depozita, nadležna agencija za bankarstvo će, prije donošenja konačne odluke o pokretanju procesa restrukturiranja, tražiti mišljenje Agencije za osiguranje depozita o urađenom izvještaju o planiranom restrukturiranju banke članice sa opisanom mjerom restrukturiranja, hipotetičkim iznosom likvidacije ili stečaja i potrebnim sredstvima za finansiranje restrukturiranja banke članice”, navodi se u dokumentu.

Predviđeno je i da Agencija za osiguranje depozita ima pravo na naknadu razlike ukoliko u postupku restrukturiranja banke pretrpi veće gubitke nego što bi ih imala da je ta banka otišla u stečaj ili likvidaciju. Ti gubici pokrili bi se iz sredstava vanredne premije osiguranja, što je naišlo na oštre kritike bankara, koji smatraju da bi to moglo da znači da će Agencija obavezati banke na dodatni doprinos u pogledu restrukturiranja, a što će, kako ističu, dodatno opteretiti zdrave banke.

Tegeltija: Ignorisane primjedbe RS na predložene izmjene

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija je u Mišljenju na predložene izmjene zakona naveo da je da je on, kao član UO Agencije za osiguranje depozita, na sjednici na kojoj je razmatran nacrt izmjena zakona, iznio primjedbe na predloženi tekst, ali da su one u potpunosti zanemarene prilikom izrade konačnog teksta zakona.

Kazao je da su ove izmjene zakona upućene u Parlamentarnu skupštinu BiH u identičnoj verziji koja je razmatrana na sjednici UO, odnosno da nije uvažena nijedna suštinska primjedba RS.

“Prijedlog ovog zakona u određenom broju pitanja je suprotan Zakonu o bankama RS koji je usvojen krajem prošle godine, a takođe, određene odredbe ovog zakona sadrže elemente prenosa nadležnosti sa RS na institucije BiH, odnosno na Agenciju za osiguranje depozita”, naveo je Tegeltija u dopisu koji je u posjedu CAPITAL-a.

On je ukazao da se prenos nadležnosti ogleda u predloženom „nadgledanju“ kvaliteta poslovanja banaka i uvođenja i izricanja kazni za neispunjavanje standarda kvaliteta s obzirom na to da je “nadzor nad poslovanjem banaka i izricanje novčanih kazni u isključivoj nadležnosti entitetskih agencija za bankarstvo”.

Istakao je i da predloženo davanje mišljenja na proces restrukturisanja prevazilazi nadležnosti Agencije za osiguranje depozita, te da predložena naknada gubitaka koje povjerioci i Agencija mogu zahtijevati nije usaglašena sa entitetskim zakonima o banakama.

Novina u ovom prijedlogu je i omogućavanje prenosa depozita na jednu banku u slučaju pripajanja banka u RS i FBiH što će, kako smatraju na bankarskom tržištu, posebno pogodovati bankama koje imaju odvojena sjedišta u Banjaluci i Sarajevu u slučaju da odluče da te dvije banke spoje.

Izmjene i dopuna Zakona o osiguranju depozita u bankama BiH su još jedna u nizu zakonskih izmjena na koje su vlasti u BiH obavezale Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) kako bi dobile kredit od te institicije.

Capital.ba