Grupa poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske iz PDP-a i NDP-a osnovala je danas neformalni Poslanički antikoruptivni klub koji će se baviti ovom tematikom da bi, kako kažu, ujedinili poslanike u njihovom radu i izgradnji političkog konsenzusa u borbi protiv korupcije.

Klub je osnovan na inicijativu Branislava Borenovića, Dragana Galića, Miroslava Brčkala, Perice Bundala i Adama Šukala iz poslaničkog Kluba PDP-a, te Zdravka Krsmanovića iz NDP-a.

Šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Miroslav Brčkalo rekao je novinarima u Banjaluci da je PAK formiran po uzoru na takve klubove u parlamentima u Srbiji i Hrvatskoj, te da smatraju da je borba protiv korupcije iznad svih drugih i da bi trebalo da bude i iznad političkih prepucavanja.

“Klub će imati do 15 članova, a ponudićemo svakoj poslaničkoj grupi da da svog predstavnika. Cilj nam je da, pored svih problema koji su prisutni u društvu, djelujemo konstruktivno. Očekujemo od ovog kluba da u narednom periodu u Narodnu skupštinu Republike Srpske predloži što veći broj zakonskih rješenja i zato ćemo predložiti i poslanicima iz vladajućih stranaka da nam se priključe”, kaže Brčkalo, dodavši da postoji načelna podrška nekih poslanika.

Prema njegovim riječima, prvo praktično djelovanje ovog kluba vidjeće se na temama krivičnog zakona, zakona o uzbunjivačima, a kasnije i zakonskim rješenjima koja se odnose na pooštravanje kaznenih odredbi kod sukoba interesa, parlamentranog nadzora, koncesija.

“Predsjedavajući će se rotirati svaka tri mjeseca, a sve odluke donosiće se na bazi konsenzusa. Svi članovi ovog kluba radiće volonterski”, dodao je Brčkalo koji će biti prvi predsjedavajući PAK-a.

Komentarišući Nacrt zakona o Fondu solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu, koji je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio prije dva dana u parlamentarnu proceduru, Brčkalo je rekao da se pomoć za najosjetljivije kategorije treba riješavati na sistemski, a ne “ad hok” način.

“Uzimati od plata ljudi, a s druge strane rasipati novac iz Budžeta na nepostajeća predstavništva i helikoptere ne ide jedno s drugim. Mi smo za sistemski način rješavanja pomoći za te kategorije i prvu rezervu za tu namjenu tražili bi u samom Budžetu”, naveo je Brčkalo govoreći o nacrtu ovog zakona kojim je predviđeno da se Fond finansira iz donacija organizacija, preduzeća i pojedinaca, ali i iz posebnog doprinosa za solidarnost koji bi uplaćivali opštine i gradovi, kao i zaposleni u Republici Srpskoj.

Iznos posebnog doprinosa za solidarnost za zaposlene bi iznosio 0,25 odsto od neto plate zaposlenih, uz mogućnost izuzeća za sve one koji to budu željeli.

Osvrćući se na današnji sastanak koalicije SNSD-DNS-SP, Brčkalo je mišljenja da je unutar vladajuće koalicije mnogo pitanja, a malo odgovora.

On tvrdi da je među koalicionim partnerima “svakim danom sve veći jaz”, te da ih u ovom trenutku jedino povezuje, kako kaže, interes i strah od gubitka pozicija.

Izvor: Srna/RTRS