Važno je njegom i brigom o bebi stvorite osnovu za njeno zdravlje, sreću i budući život. Evo nekoliko osnovnih pravila:

  1. Soba u kojoj boravi dijete treba biti svijetla, suha, čista, prozračena i lišena nepotrebnih stvari. Kupite krevetac čija će ograda kasnije koristiti za pridržavanje pri prvim pokretima. Podloga treba biti ravna, tvrda, a posteljina od materijala koji se lako pere. Jastuk bebi nije potreban. Kada beba spava, nemojte zamračivati sobu, a kada je toplo, ostavite je da spava pored otvorenog prozora.
  2. Osoba koja se brine o bebi treba biti zdrava, čiste odjeće i obavezno treba prati ruke kad uzima dijete u naručje.
  3. Ne ljubite bebu.
  4. Osoba koja posjećuje bebu, treba biti zdrava.
  5. Ne dozvolite ulazak u bebinu sobu životinjama, a naročito psu i mački.
  6. Temperatura sobe treba biti između 18 i 22 stepena.
  7. Ne pušite u bebinoj sobi.
  8. Nakon rođenja pupak se postepeno sasušuje i za desetak dana otpada. Dok ne otpadne, novorođenče treba pažljivo kupati, vodeći računa da se pupčana rana ne pokvasi. Ako se to ipak desi, promijenite gazu kojom je ona bila pokrivena. Ukoliko vlaži, obratite se liječniku.
  9. Novorođenče treba kupati svakog dana. Najbolje je navečer, prije podoja ili obroka i to uvijek u isto vrijeme. Temperatura vode za kupanje treba biti oko 37 stepeni, a temperatura sobe 25 stepeni. Bebu kupajte najviše deset minuta, a nakon toga je osušite već pripremljenim peškirom. Pazite da dobro osušite prevoje.
  10. Ukoliko se na koži pojave bilo kakve promjene, obratite se liječniku.
  11. Oči obrišite sterilnom gazom nakvašenom u mlakoj prokuhanoj vodi ili kamilici. Brišite ih od spoljnjeg ugla oka ka unutrašnjem. Nos i uši očistite štapićima, uzimajući za svaku nozdrvu i ušnu školjku poseban štapić.
  12. Jednom sedmično odsijecite bebi nokte (najbolje dok spava).
  13. Dječija odjeća treba biti komotna i izrađena od prozračnog materijala. Odijevanje prilagođavajte godišnjem dobu.
  14. Pustite djetetu slobodne ruke i noge, jer njegov psihički razvoj započinje s prvim pokretima.
  15. Dozvolite bebi da spava koliko hoće.
  16. Beba plačem izražava nezadovoljstvo. Zato obratite pažnju na plač. Dijete plače kada je gladno, žedno, mokro ili kada želi da ga uzmete u naručje. Većina djece prestaje plakati kada su im potrebe zadovoljene.
  17. Ali, dijete plače i kada je bolesno. Onda, najčešće, plače bolno ili vrisne u snu. Tada se obratite liječniku.
  18. Bebu postepeno navikavajte na tutu. Ne stavljajte je nikada prije kraja prve godine.
  19. Redovno obavljajte ljekarske kontrole.

VAŽNO

Kada dijete prohoda, ono se, pipajući predmete iz okoline, upoznaje s njima. Ako mu ih uzmete iz ruku, preplašit ćete ga i uznemiriti. Najbolje je ukloniti predmete koji ga mogu povrijediti.

Od bebe sklonite lijekove, sredstva za čišćenje, električne gajtane, perle, limene igračke, kovani novac, makaze, noževe, plastične kese…

Avaz