Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske ocijenili su da su izneseni navodi u interpelaciji, koju je danas Narodnoj skupštini podnijela grupa opozicionih poslanika, proizvod zloupotrebe podataka, stavljanja u pogrešan kontekst i namjernog ignorisanja i obezvređivanja kapitalnih ulaganja u zdravstveni sistem.
Uz napomenu da je riječ o netačnim i paušalnim podacima, iz Ministarstva zdravlja navode da, uprkos izazovnoj finansijskoj situaciji, ukupna ulaganja u kapitalne projekte u zdravstvenom sektoru Srpske u posljednjih deset godina iznose više od 600 miliona KM.
“Samo u prošloj godini u zdravstveni sistem uloženo je oko 90 miliona KM, a ukupno je izgrađeno ili rekonstruisano 127 objekata primarne zdravstvene zaštite, odnosno 334 ambulante porodične medicine, kao i nova bolnica u Bijeljini”, saopšteno je iz resornog ministarstva.
Iz ovog ministarstva dodaju da je u fazi završetka projekat rekonstrukcije i izgradnje Univerzitetskog kliničkog centra Srpske, te da se počelo i sa relizacijom projekta izgradnje nove bolnice u Istočnom Sarajevu.
“Ukoliko bismo uradili poređenje o pravima osiguranika ili položaju zdravstvenih radnika iz prošle godine i danas, jasno je da opozicija neargumentovano vrši pritisak na zdravstveni sistem i da je riječ o čistom politikantstvu, a ne o brizi za zdravstvenu zaštitu građana”, navode u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite.
Iz tog ministarstva ističu da je danas teško oboljelima, osim citostatika, dostupna i najsavremenija biološka terapija, dok su prije desetak godina citostatici bili samo privilegija ograničenog broja pacijenata.
“Za plate zdravstvenih radnika se 2006. godine izdvajalo 105 miliona KM, a danas oko 300 miliona KM. Dakle, da su plate zdravstvenih radnika ostale na nivou od prije 11 godina, zdravstveni sistem bio bi u suficitu, odnosno dvije milijarde KM bi se mogle ‘uštedjeti”, naveli su iz ovog ministarstva.
U saopštenju je istaknuto da su Vlada Srpske i resorno ministarstvo već donijeli niz mjera za stabilizaciju zdravstvenog sistema radi dodatnog unapređenja i da bi bio efikasniji u interesu pacijenata.
“Kada je riječ o daljim reformskim procesima, Ministarstvo u saradnji sa Svjetskom bankom analizira postojeće finansijsko stanje i u skladu sa tim pronalazi modalitete za provođenje reformi i unapređenje zdravstvenih usluga”, navode iz Ministarstva.
Ministarstvo i sa Svjetskom bankom radi na pripremi novog projekta koji bi trebalo da reformiše zdravstveni sistem u Srpskoj. To bi trebalo da obuhvati oblasti finansiranja na osnovu učinkovitosti na primarnom nivou zdravstvene zaštite, poboljšanje efikasnosti i finansijske održivosti bolnica i zdravstvene mreže, reformu kupovine farmaceutskih i medicinskih proizvoda i zdravstvene informacione sisteme.
Predstavnici opozicionih partija u Narodnoj skupštini Republike Srpske podnijeli su danas interpelaciju o radu Vlade Srpske u oblasti zdravstvenog i penzionog sistema zbog “veoma ozbiljne situacije” u tim sistemima.
Izvor: SRNA/RTRS