Učenici Poljoprivredno-prehrambene škole iz Prijedora poslednjih mesec dana na praktičnoj nastavi spremaju zimnicu i to razne salate, turšiju, sokove, ajvar i pekmez.
Učenica prvog razreda smera prehrambeni tehničar, Sajra Halimović, kaže da je već na samom početku srednjoškolskog obrozovanja stekla zavidno praktično znanje.
– Ovde smo naučili praviti salate, džemove, ajvar i sve nam to razrednica lepo objašnjava. Moja porodica svake godine sprema zimnicu i mogu im već sada mnogo pomoći – kaže Halimovićeva.
I njena školska drugarica Nikolina Paspalj, oduševljena je smerom koji je upisala.
– Svaki čas na praksi nešto napravimo. Mnogo mi je zanimljivo ceđenje sokova, jer je to nešto što nisam do sada videla – priča Nikolina.
Profesor stručnih predmeta za prehrambenu struku, Suzana Mršić, kaže da je linija za proizvodnju soka nedavno nabavljena uz pomoć Agencije za razvoj Prijedora i Švajcarske Vlade.
– Malo smo imali jabuka u svome voćnjaku pa smo ih iskoristili za sok. Radimo i usluge ceđenja soka, pa nam građani donose svoje voće. I veoma je bitno što mi ne koristimo nikakve aditive niti bilo kakve dodatke za proizvodnju ovog pasterizovanog soka, ali ni za ostale svoje prehrambene proizvode – kaže Mršićeva.
Dodaje da litar ceđenog soka, za one koji donesu svoje voće i flaše, naplaćaju 70 feninga. Ističe da je cena i ostalih proizvoda niža od tržišnih.
– Nemamo mi velike zarade, ali šta god zaradimo značajno je, jer to vraćamo ponovo u svoj proces proizvodnje – tvrdi ona.
Za pripremu zimnice učenici ove škole koriste i jedan deo svoga povrća iz plastenika. Mršićeva kaže da je u ovoj školi celokupni proces proizvodnje zaokružen.
– Učenici prvo seju rasad, pa ga onda rasađuju u plastenicima, potom beru plodove i konačno prave gotove proizvode od tih plodova – ističe ona.
Dodaje da je cilj učenike osamostaliti za proizvodnju nakon srednjoškolskog obrazovanja.
– Ovo je radionica i više je zantska proizvodnja nego industrijska, cilj nam je da oni vide da se takva proizvodnja isplati i da razmišljaju o tome i da to bude njihov poziv za budućnost. Malo ko može da pokrene fabriku, ali manje radionice mogu opstati – smatra Mršićeva.
Veruje da učenici ove škole imaju budućnost u vreme kada se razvoj regije bazira se na poljoprivredi te malim i srednjim preduzećima.
Pored proizvoda od voća i povrća, poznati proizvodi učenika koji se prodaju u školi su pekarski proizvodi, testenina, gljive, žitarice, te sir „Sunce Prijedora“ koji je postao prepoznatljiv i u regionu.
Dobra praksa za agroturističke tehničare
Poljoprivredno prehrambena škola iz Prijedora unazad par godina školuje i agroturističke tehničare.
– I oni će pored prakse u poljoprivredi, proći i prehrambenu praksu kako bi naučili da pripremaju obrok u svome domaćinstvu i dočekaju goste sa svojim domaćim proizvodom – kaže profesorica Mršić.
EuroBlic