Hapšenjem državljanina BiH Zahida Šerifovića u akciji “Zagi”, koju su izvele italijanske policijske agencije, razokrivena ja čvrsta veza kriminalnih organizacija iz BiH i italijanske mafije.
Otkrivanjem njegove kriminalne karijere isplivala je na površinu dugogodišnja povezanost kriminalaca iz zemalja bivše Jugoslavije s tamošnjom mafijom. Tako je i sam Šerifović još kao dečak pobegao od rata u BiH iz rodnog Brčkog u Italiju, gde je veoma brzo u mafijaškom klanu “Ndrangete” pronašao svoje mesto. Počeo je s trgovinom ljudima, a sada je uhvaćen zbog krijumčarenja narkotika. Nikad se nije vratio u BiH, piše Avaz.ba.
U martu prošle godine, otkriven je još jedan državaljanin BiH koji je bio pripadnik surove “Ndrangete”. Operativci policijskih agencija u BiH šokirali su se kad su im ustupljeni podaci da je u Milanu uhapšen Suvad Operta (38) iz Vareša. On je uhvaćen ni manje ni više zbog jednog od najtežih djela u italijanskom zakonodavstvu, a to je krivično delo mafijaško udruživanje. Do tada domaće agencije nisu raspolagale informacijama o vezi bh. kriminalaca s italijanskom mafijom, a Opertino hapšenje izazvalo je pokretanje novih istraga u tom pravcu, što potvrđuje pritvaranje Šerifovića i još petorice Bosanaca u nedavnoj akciji “Zagi”.
Opertu su karabinjeri označili kao jednog od jačih vojnika ovog klana. On je tokom akcije uspeo pobeći pa su za njim izdati evropski nalog za hapšenje, kao i međunarodna poternica. Usledila je kontinuirana potraga, u koju su bile uključene i bh. policijske agencije. Tako je Operta lociran i uhapšen u Milanu.
Nisu znali koga su uhapsili
Operta je u junu 2016. godine privođen u policijskoj akciji “Mreža”. Inspektori tada nisu znali koga su uhapsili zbog nedostatka informacija. Ova akcija provedena je na području Zeničko-dobojskog i Srednjobosanskog kantona, a bila je usmerena na otkrivanje organizovane grupe koja se sumnjiči za prodaju droge te za nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.
Zarade u milijardama
Pored “Ndrangete”, jedna od najjačih mafijaških organizacija u Italiji je i “Kamora”. Pretpostavlja se da “Kamoru” čini 131 klan koji broji 6.800 članova, a aktivnosti je, osim na jugu Italije, razgranala i u ostalim delovima Italije te po Sjedinjenim Američkim Državama i Turskoj. Glavne aktivnosti kojima se bave su šverc drogom, pogotovo kako su se u novije doba povezali s albanskom i nigerijskom mafijom, te krijumčarenje cigareta, na čemu, prema nekim procenama, godišnje zarade skoro milijardu dolara.
EuroBlic