Direktor Osnovne škole „Dositej Obradović“ iz Prijedora, Stevica Džogazović (53) osumnjičen je za zloupotrebu službenog položaja ili ovlašćenja.
Naime, policijski službenici Policijske uprave Prijedor, nakon anonimne prijave grupe građana, protiv Džogazovića su podnijeli izvještaj Okružnom javnom tužilaštvu u Prijedoru.
Osumnjičen je da je kao odgovorna osoba obrazovne ustanove, tokom prošlih 11 godina prekoračio granice svoga ovlašćenja.
– Osumnjičenom se stavlja na teret da je od polovine 2007. godine do aprila 2018. godine, prekoračio granice svog ovlašćenja te po osnovu kolektivnog osiguranja radnika, od njihovog ličnog dohodka, protivzakonito uplaćivao određen novčani iznos na račun osiguravajućeg društva, te na taj način oštetio radnike za iznos oko 10.460 KM – saopštili su iz Policijske uprave Prijedor navodeći inicijale osumnjičenog.
Pored toga, osumnjičen je da je prošle godine prikazao da je nabavljena veća količina ogrevnog drveta od one koje su zaista dobile seoske škole, čime je školu i budžet Ministarstva prosvjete i kulture RS oštetio za 4.800 KM.
Krivičnim djelima koja mu se stavljaju na teret, iznenađen je i sam dugogodišnji direktor prijedorske osnovne škole, Stevica Džogazović.
Za Srpskainfo objašnjava da su prosvetni radnici dobrovoljno pristali da plaćaju osiguranje.
– Poslodavac je dužan da osigura radnika na radnom mjestu tokom 12 sati, za vrijeme njegovog dolaska na posao, boravka na poslu i povratka kući. Mi smo predložili radnicima da to osiguranje traje tokom cela 24 sata i oni su za to glasali na sjednici – priča on.
Međutim, problem je ko bi trebalo da plaća osiguranje radnika tokom 24 sata.
– Nigdje u zakonu ne piše da poslodavac mora da plati osigaranje za radnika, već samo da je dužan da ga osigura. Nekada je škola plaćala osiguranje za 12 sati po radniku, a preostalih 12 sati su plaćali sami radnici. Međutim, nekada su radnici plaćali za sva 24 sata, i to je iznosilo 24 marke godišnje – objašnjava Džogazović.
Ništa manje nije iznenađen ni zbog sumnje za malverazaciju prilikom nabavka ogrjeva za seoske škole.
– Zna se koliko je stiglo drva i koliko je plaćeno i meni ništa tu nije jasno. Mi nismo još ni platili sva drva, jer nemamo novca dovoljno – kaže Džogazović.
I prosvetni radnici sa kojima smo razgovarali kažu da su na početku svake školske godine na sednicama nastavničkog vijeća, glasali o svim odlukama među kojima je bilo i osiguranje.
– Plaćali smo dva mjeseca po 12 maraka jer smo imali osiguranje na 24 sata. Međutim, evo sada čujemo da mi to nismo trebali plaćati i da je poslodavac trebalo da nam plaća samo 12 sati – ispričao nam je jedan nastavnik.
Dodaje da je većina prosvetara pristajala da za sebe plati cjelodnevno osiguranje, dok ih samo mali broj to nije želio.
Džogazović sumnja na političku pozadinu
Džogazović veruje da neko želi da se domogne direktorske fotelje u Osnovnoj školi “Dositej Obradović” jer njegov mandat ističe idućeg maja.
– Ja se neću moći prijaviti, jer će se protiv mene možda voditi sudski postupak zbog ovoga, a sa druge strane imate oko 90 odsto škola koje takođe imaju cjelodnevno osiguranje za radnike. Znači trebalo bi pokrenuti 100 tužbi – kaže on.
Srpskainfo