Formiranje komisija za Srebrenicu i Sarajevo zapadni dio međunarodne zajednice u BiH i Bošnjaci osudili su kao udar na „već utvrđenu istinu“, dok funkcioneri Srpske i politički analitičari prisustvo međunarodnih eksperata nude kao dokaz da se ne radi o srpskoj propagandi.

Politički analitičar iz Beograda Dejan Vuk Stanković smatra da je Vlada RS pomalo zakasnila i da je ovakav potez trebalo da povuče još prije 15 godina.

– Dovođenje međunarodnih eksperata u komisije učinjeno je da bi se dao veći legitimitet tim komisijama i da bi izvještaji imali bolji imidž u svijetu. Da su komisije pravili isključivo od stručnjaka iz RS ili Srbije, njihovi izvještaji bi u krugovima nenanklonjenim Srbima bili shvaćeni kao neka vrsta srpske propagande. Drugo, preko tih međunarodnih eksperata vjerovatno se može uticati na neke institucije u zemljama iz kojih dolaze. Ovo je koristan potez prema tematici „genocida“ u Srebrenici koja se koristi kao neka vrsta istorijskog, političkog i donekle moralnog argumenta da se osporava državnost Srpske – kaže Stanković za Srpskainfo.

Foto: Media Centar Beograd

On ne očekuje da će izvještaji komisija razuvjeriti bilo koga među muslimanima i Hrvatima, ali smatra da će sigurno postepeno mijenjati sliku o Srpskoj.

Komentarišući kritike koje su stigle iz Sarajeva, Stanković kaže da je takva reakcija uslijedila zbog toga što kritičari zastupaju „jednu verziju istine koja se zbog moćih sponzora u međunarodnoj zajednici smatra dogmom“.

– Čini mi se da rekonstrukcija tih događanja ne može da se svede na „istinu“ koja očigledno ima geopolitičku upotrebnu vrijednost i koja treba da afirmiše interese bošnjačke strane. Nisu stvari crno-bijele kakvim ih je predstavio Haški tribunal čija verzija opravdava jednostranu sliku da su Srbi agresori, a svi ostali žrtve. Ta slika opravdava zahtjeve za rušenjem Srpske u institucionalnom smislu. Jedan dio međunarodne zajednice, koji je bio sponzor bošnjačke strane, to podržava, ali to je samo jedan dio svjetske zajednice – zaključuje Stanković.

Komentarišući odlulu Vlade RS, u OHR su se pozvali na stav UO PIK, koji je u decembru 2018. osudio odbacivanje izvještaja o Srebrenici iz 2004. od strane Narodne skupštine i formiranje novih komisija.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Upravni odbor PIK je takođe ponovio da su međunarodni i nacionalni sudovi dešavanja u Srebrenici između 10. i 19. jula 1995. decidirano okarakterisali kao genocid – izjavio je za Vijesti.ba portparol OHR Mario Brkić.

Iz Ambasade SAD u BiH takođe su osudili odluku Vlade RS i citirali presude sudova o Srebrenici.

– Kao najveći masakr počinjen u Evropi nakon Drugog svjetskog rata i zločin protiv cjelokupnog čovječanstva, genocid u Srebrenici se nikad ne smije zaboraviti i nikada se ne smije minimizirati. Isto vrijedi za sve zločine počinjene tokom rata u BiH – poručeno je iz Ambasade.

Direktor Istraživačko-dokumentacionog centra  Mirsad Tokača je za isti portal rekao da to nisu „nikakve nezavisne međunarodne komisije, već srbofilske institucije čije djelovanje neće iznjedriti nikakav rezultat“.

Direktor Republičkog centra za istrživanje rata Milorad Kojić kaže za Srposkainfo da je pritisak na članove komisija bio očekivan.

Foto: Dejan Božić

– Oni nisu predloženi od strane država iz kojih dolaze. Ti ljudi ni na koji način ne žele jednostrano da prikažu priču, već istinu. Odakle će komisije da krenu ne mogu da govorim jer treba da usvoje svoj poslovnik i plan rada. Nije mi jasno zbog čega tolika histerija stiže iz FBiH. Pretpostavljam da je razlog pretpostavka de će i ova komisija raditi kao i ona iz 2004, koja je bila pod snažnim pritiskom OHR. Očigledno je da u Sarajevu znaju kako se prave jedostrani izvještaji, ali to neće biti ovaj put – kaže Kojić.

Podsjeća da je Narodna skupština RS prošlogodišnjim zaključkom odredila godinu dana kao rok za završetak izvještaja komisija za Sarajevo i Srebrenicu, ali da je u ovom trenutku teško reći da li će posao do tada biti okončan.

Srpskainfo