Bosna i Hercegovina se u očima međunarodnih zvaničnika posmatra kao zemlja sa specijalnim potrebama, koju niko ne shvata ozbiljno, niti ima bilo kakav uticaj.
Ovako politički analitičari gledaju na BiH kada je u pitanju njen međunarodni status, navodeći da na tome možemo zahvaliti domaćim političarima koji nemaju usaglašen stav kada je u pitanju spoljna politika, već svako predstavlja ovu zemlju kako mu odgovara.
Da je spoljna politika BiH u krizi, i da nemamo zajednički stav o brojnim pitanjima na međunarodnom planu, pa čak ni oko uobičajenih posjeta drugim državama, sasvim je jasno ako samo pratimo izjave naših funkcionera tokom njihovih zvaničnih odlazaka u strane zemlje.
Tome u prilog ide i nedavna posjeta Berlinu predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH u tehničkom mandatu Denisa Zvizdića, koji je prisustvovao sastanku lidera zemalja Zapadnog Balkana, te iznio stavove koji se nisu svidjeli srpskim političarima ni u ovoj zemlji, niti u Srbiji.
Iako je Zvizdić u Berlin otišao na poziv njemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsjednika Emanuela Makrona, njegov odlazak nije naišao na odobravanje predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika koji je kazao da Zvizdić nema legitimitet da predstavlja BiH, te da je na navedenom sastanku iznosio lične stavove.
– Pitanje legitimiteta ili ovlaštenja Denisu Zvizdiću da predstavlja zemlju nije razmatrano na sjednicama Predsjedništva BiH – naveo je Dodik.
Slična prašina digla se i tokom Dodikove zvanične posjete Vatikanu, kada je njegov odlazak pokušao da ospori bošnjački član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović. On je čak poslao saopštenje medijima u kojem je tvrdio da se posjeta ne realizuje u ime Predsjedništva BiH, što se ispostavilo kao netačno.
Upravo ove dvije posjete Berlinu i Vatikanu najbolje opisuju stanje u BiH kada je u pitanju spoljna politika i neusaglašeni stavovi domaćih funkcionera.
Analitičari smatraju da na ovaj način naši političari sami ruše, ionako urušen ugled BiH u očima međunarodne zajednice, jer se ponašaju kao razmažena djeca, a ne ozbiljni funkcioneri.
– Ako jedan funkcioner ode u posjetu drugoj državi, redovno se javi bar pet političara u BiH kojima smeta što je taj neko otišao, a nije onaj drugi. To je samo pokazatelj koliko smo ozbiljni – smatra politički analitičar Adnan Huskić.
On ističe da teško da BiH uopšte ima više prostora da izgubi ugled, jer ga odavno i nema.
– Potpuno je jasno da se BiH u diplomatskom smislu smatra zemljom sa specijalnim potrebama. Nije onda nikakvo čudo što se niko ne ljuti na nas kada ne uvedemo sankcije Rusiji. Mi dođemo kao nekakav pijani ujak na vjenčanju. Svi bi najradije da ga nema i da se negdje skloni sa strane, ali on je tu i moraš sa njim nešto pričati – kaže Huskić.
Dodaje da je dovoljno napomenuti da BiH još nema zakon o spoljnim poslovima, te da se inertno adaptiraju pravila ko sve može predstavljati zemlju u inostranstvu.
Da bruka bude veća, kako pojašnjava Huskić, potpuno se počela ignorisati potreba da se prilikom imenovanja diplomata koji predstavljaju BiH u svijetu, vodi računa o tome da ti isti poznaju bar jedan strani jezik.
– To vam dovoljno govori koliko naši političari stavljaju akcenat na međunarodnu politiku i diplomatiju. Dešava se da nam neka država odbije imenovanje ambasadora. Trebate biti ili namjerno bezobrazni ili diplomatski neuki da dođete u tu situaciju – ističe Huskić.
Dodaje da ga posebno čude bošnjačke stranke koje bi trebale da naprave dodatne iskorake i na sve načine pokažu da im je stalo do države i njenog ugleda, što one ne čine.
Državničko ponašanje
Predsjednik Instituta za društvena istraživanja iz Bijeljine Drago Vuković ističe da svi koji se razumiju u politiku očekuju da se funkcioneri ponašaju državnički i da zastupaju isključivo interese države iz koje dolaze.
– To je neki politički standard i politička kultura. Mi imamo pojavu da neki naši politički lideri odu u inostranstvo i kažu ono što bi možda trebali da kažu unutar u zemlji, a ne da to govore kada odu vani – ističe Vuković. Dodaje da je takav slučaj bio sa Zvizdićevom posjetom Berlinu.
On ističe da je u BiH prisutan trend da politički lideri koji obavljaju državne funkcije isključivo zastupaju interese svoje stranke ili svoje nacije, a ne države.
– To je loše za međunarodno predstavljanje BiH ili bilo koje druge države. Kao male su nas učili da ne treba da optužujemo i opanjkavamo druge, a kod nas je to preraslo na nivo ozbiljne politike. Državni ponos je veoma važan, i taj državni patriotizam trebamo da iskazujemo prema vani –smatra Vuković. On dodaje da u BiH još nemamo ni ozbiljnih državnih institucija niti ozbiljnih političkih lidera, koji su svjesni uloge koju imaju.
Srpskainfo