Prenos nadležnosti sa nižih nivoa vlasti na državni nivo, što je jedan od uslova koji BiH treba da ispuni ukoliko želi da dobije status kandidata, već je izazvao oštre reakcije iz Republike Srpske, iz čega je vidljivo da će upravo ovo biti jedan od glavnih kamena spoticanja kada je u pitanju put ove zemlje ka Evropskoj uniji.
Osim prenosa nadležnosti, ono oko čega će se političari teško ili možda nikako neće moći dogovoriti jeste izmjena Ustava, sprovođenje presude “Sejdić-Finci”, ali i proces depolitizacije javnih preduzeća.
Upravo ovo su neki od ključnih prioriteta koji se navode u mišljenju Evropske komisije, a za koje se već unaprijed zna da će izazvati tešku političku krizu u zemlji.
Političari iz Srpske poručuju da od priče oko prenosa nadležnosti nema ništa, te da će se teško naći kompromis po tom pitanju.
Predsjednik Ujedinjene Srpske i poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nenad Stevandić kategorično odbija bilo kakvu priču oko prenosa nadležnosti sa Srpske na BiH, navodeći da je to pitanje oko kojeg nema razgovora.
– Ne prihvatamo nikakvo uslovljavanje kada je u pitanju prenos nadležnosti. Međutim, prihvatamo razgovore u okviru kojih možemo donijeti neki kompromisni dogovor kada je u pitanju put BiH ka EU – navodi Stevandić.
On ističe da Evropska unija nije uslovljavala ni druge svoje članice, kao što su Slovenija, Hrvatska, Bugarska, Rumunija, pa samim tim ne treba ni Srpsku.
Priču oko prenosa nadležnosti kategorično odbija i delegatkinja u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić, koja navodi da na to neće pristati ni SNSD, a niti druge stranke u Srpskoj.
– Ne možemo se mi o tome dogovoriti. Nikada SNSD, ali nijedna politička stranka iz Srpske neće na to pristati – kategorična je Majkićeva.
Ona ističe da je pozitivno mišljenje koje je BiH dobila od Evropske komisije zapravo želja Evropske unije da pomogne ovoj zemlji, ali da nema mnogo razloga za radovanje.
– BiH je i dalje, prema izjavama predstavnika EU, veoma daleko od otvaranja poglavlja, a time i od članstva u EU. Mi imamo 14 taksativno navedenih uslova i među njima još mnogo preduslova. Ne vjerujem da postoji neko ko u ovom momentu može prognozirati kada će BiH postati članica EU- kazala je Majkićeva. Dodala je da u BiH trenutno ne funkcioniše nijedan od tri stuba vlasti (izvršna, zakonodavna i sudska), te da je ovo zemlja koja nema razloga da se bilo čemu nada i nešto očekuje.
Predsjednik Glavnog odbora SDS Milan Miličević ističe da nam neće biti lako u narednom periodu jer će se teško postići kompromisi kada su u pitanju neki od uslova koje moramo ispuniti da bi dobili status kandidata.
– Uvijek će kamen spoticanja za Srpsku, ali i SDS biti bilo šta što može značiti bilo kakav prenos nadležnosti u cilju ugrožavanja interesa Republike Srpske. To uvijek može biti kamen spoticanja, ali i ne mora, već može biti predmet razgovora i dogovora – smatra Miličević.
On ističe da svi politički subjekti moraju sjesti i razgovarati o svim spornim pitanjima, te pokušati naći neki kompromis. Miličević ističe da uz razgovore uvijek mogu da dođu do kontraprijedloga koji bi bio u interesu svih strana.
– Ali da će prenos nadležnosti sa Srpske na BiH biti kamen spoticanja, hoće. Mi ostajemo pri svojim stavovima i teško je reći u kom pravcu će ti pregovori ići. U svakom slučaju neće nam biti lako – navodi Miličević.
Nešto blaži stav ima predsjednik PDP Branislav Borenović koji ističe da ne očekuje da će uslovi koji su stavljeni pred nas biti ispunjeni glatko, ali da se nada da će doći do nekog političkog dogovora.
– Kada je u pitanju sprovođenje presude “Sejdić-Finci” tu je najveća odgovornost na političkim partijama iz Federacije BiH. Stavovi političkih partija iz Srpske su jasni. Međutim, faktori iz FBiH imaju različito tumačenje načina sprovođenja presude “Sejdić-Finci” – smatra Borenović.
On ističe da sve ostalo mora biti u skladu sa ustavom ove zemlje, posebno ovi ključni principi na kojima funkcioniše BiH, a to je konstitutivnost sva tri naroda i maksimalno uvažavanje Srpske, kao jednog od dva ravnopravna entiteta.
Pređite na djela
I dok analitičari i političari iz BiH u proteklih nekoliko dana svako iz svog ugla analizira i tumači mišljenje Evropske komisije, delegacija Evropske unije u BiH je objavila zanimljivu poruku na društvenim mrežama u kojoj poziva političare da krenu u ispunjavanje uslova koji su stavljeni pred BiH.
– Vrijeme je da pređemo sa mišljenja na djela – navodi se u poruci, te dodaje da je “ponekad potrebno iskusno oko više stručnjaka i prijatelja kako bi se stvari ubrzale i riješile”.
Srpskainfo