Direktor OBA BiH Osman Mehmedagić, kojem petogodišnji mandat ističe u novembru ove godine neće moći da računa na podršku SNSD-a, ukoliko bi ga SDA ponovo predložila za tu poziciju, izjavio je Staša Košarac, šef Kluba te partije u Predstavničkom domu BiH.
Na podršku neće moći da računaju ni Srbi zaposleni u Agenciji koji su propustili priliku da informišu rukovodstvo Srpske o štetnom djelovanju Mehmedagića.
I lider HDZ-a BiH Dragan Čović nezadovoljan je radom OBA, tvrdi da obavještajnim sektorom upravlja SDA.
Pune dvije godine, OBA BiH je bez parlamentarnog, demokratskog nadzora. Јedina adresa na kojoj bi Osman Mehmedagić trebalo da “polaže” račune je predsjedavajući Savjeta ministara kome je istekao mandat, ne pamti se kada je zasjedao Izvršno-obavještajni odbor.
– OBA radi šta god hoće, u sarajevskoj kuhinji se prave recepti na koji način da se dođe do diskreditacije političkih neistomišljenika koji u pravilu dolaze iz Republike Srpske, pravljenje nekih afera, praćenja kako bi se destabilizovala Srpska i njene institucije – kaže Košarac.
Predrag Ćeranić, dekan banjalučkog Fakulteta za bezbjednosnih nauka, smatra da je prostor kontrole nad OBA neuređen, te da je ta služba lišena bilo kakve ozbiljne kontrole od zakonodavne, izvršne pa i sudske vlati, i kako kaže, sve dok je takav slučaj, afere će se ponavljati jedna za drugom.
Afera nije nedostajalo u deceniju i po postojanja Agencije. Od prisluškivanja čak 5.000 telefonskih brojeva, prismotre hrvatskih privrednika i zvaničnika, prisluškivanja najviših srpskih funkcionera u Srpskoj i Srbiji, do posljednjeg slučaja praćenja i usmjeravanja medija u BiH i regionu.
– Mi smo duboko uvjereni da jedan narod, čak jedna stranka, jedna politika, pa i nekoliko pojedinaca, upravljaju čitavim obavještajnim sektrorom. To je jasno. Naravno da mislim na SDA, to se jednostavno mora staviti pod nadzor, ili da mi nagađamo da li se vi sada kao novinar prisluškujete. Pazite, prvi čovjek države to kaže, a mi šutimo – rekao je Čović.
Ćuti i prvi obavještajac u BiH, bivši “Alijin Biser”. Ni prozivka od strane Milorada Dodika koji je objelodanio broj protokola Odluke o praćenju više medija iz BiH i regiona nije natjerala Osmicu da odgovori da li postoji takva naredba OBA BiH, ako postoji po čijem nalogu je donesena i čemu služi.
Mehmedović je na poziv naših novinara kratko odgovorio da je zauzet i da nema bilo kakvih komentara, nakon čega se zahvalio na pozivu.
Prema Zakonu o OBA, predsjedavajući predlaže, a Savjet ministara imenuje direktora Agencije uz konsultacije Predsjedništva.
Praktično, nema formalne prepreka da SDA preko Denisa Zvizdića ponovo predloži Mehmedagića kome ni činjenica da je bio jedan od aktera događaja u Dobrovoljačkoj i ratni pratilac Alije Izetbegovića nije bila prepreka za prvo imenovanje.
– Ako ostane ovaj postojeći Savjet ministara, Mehmedagić će sigurno dobiti drugi mandat. To naravno neće biti po volji političkim snagama koje čine vlast u Srpskoj ali, kao što sam rekao, više ništa u BiH ne može da nas začudi – dodao je Ćeranić.
Košarac je naveo da oni koji dolaze iz struktura okupljenih oko institucija Republike Srpske siguno neće podržati rukovodstvo u kome bi sjedio Mehmedagić, kako je pojasnio, iz prostog razloga što su njegove politike usmjerene protiv Republike Srpske, njenih institucija i srpskog naroda.
Samovolju Osmana Mehmedagića na svoj koži osjetio je Miloš Šavija. Iskusnog srpskog operativca na silu je penzionisao jer nije bio na sjednici Komisije na kojoj je bez srpskih glasova usvojen tzv. GNP za NATO.
Nakon što nije dobio zaštitu od zamjenika direktora OBA Trifka Buhe niti od člana Izvršno-obavještajnog odbora Mirka Šarovića, kome se lično obratio, Šavija je podnio tužbu protiv direktora OBA Osmana Mehmedagića Sudu BiH.
RTRS