Prema zakonima koji su na snazi u Australiji, zatvorenik koji je počinio lakše krivično djelo ima pravo da zatraži prevremeni otpust ukoliko ispunjava određene kriterijume, te u Romaninom slučaju već početkom sljedećeg mjeseca ona će steći uslov da se nađe na slobodi.
Kako su za Kurir objasnili izvori iz Brizbejna, a i na osnovu presude suda objavljene u tamošnjim medijima, Romana je osuđena na godinu dana zatvora, a Mrkajić na 18 mjeseci, s tim što je ona obavezna da u ćeliji provede 60 dana.
Ostatak kazne će provesti na slobodi, ali je obavezna da se jednom nedjeljno prijavi u policijskoj stanici u Brizbejnu, gdje se u bazu podataka unosi činjenično stanje da osuđenik nije napustio teritoriju na kojoj je počinio krivično djelo.
Za to vrijeme, a prije kraja isteka pune kazne, Panićeva i njen partner Mrkajić moraju da vrate novac za koji je istragom utvrđeno da je ukraden s bankomata.
U pitanju je suma nešto veća od 23.500 dolara, što je oko 14.000 evra.
Romani će biti dozvoljeno da boravi u smještaju koji sama odabere, bilo da je u pitanju sopstveno rentiranje stana ili da bude kod nekog poznanika, rođaka, prijatelja, ali ne smije mijenjati adresu prije nego što o tome obavijesti policiju.
Međutim, za sve osuđenike koji nemaju mogućnosti za sopstveni smještaj Australija ima migracione centre, gdje su smješteni ljudi koji čekaju deportaciju u matične države bilo da su počinili neko krivično djelo ili su jednostavno uhvaćeni bez boravišne vize na njihovoj teritoriji.
Kako se navodi, u Romaninom slučaju, uzimajući u obzir da nema novčanih sredstava, vjerovatno će se odlučiti za drugu opciju, pa će do juna 2021. biti u ekstradicionom smještaju u Brizbejnu (Brisbane Immigration Transit Accommodation), koji u tom gradu postoji od 2008. godine, prenosi Blic.
Izvor: Blic