Odlazeći visoki predstavnik u BiH Valentin Incko, ne prestaje da šokira javnost svojim izjavama. U današnjoj, direktno sugeriše svom nasljedniku da može da koristi ovlašćenja koja mu omogućavaju da nameće odluke i kažnjava.

Imenovanje Kristijana Šmita vidi kao najavu ofanzivnijeg pristupa međunarodne zajednice u rješavanju problema u BiH.

Predsjednica Republike Željka Cvijanović odgovara da je nametanje rješenja neprihvatljivo za Srpsku, ističući da niko ne može nikome zadavati dnevni red. Ponovila je da BiH nisu potrebni visoki predstavnici, ali dodaje, ako nije došlo vrijeme da se ugasi kancelarija OHR-a, ona mora da bude u okviru svog mandata.

Iznosio je Incko, tokom svom mandata, brojne optužbe na račun Republike Srpske, ali i teške riječi i kvalifikacije o srpskom narodu. Dva dana nakon ostavke, model ponašanja pokušava da nametne Kristijanu Šmitu, koji bi u njegovu fotelju trebalo da sjedne 1. avgusta. Za predsjednicu Srpske Željku Cvijanović, sve u vezi sa Inckom je besmisleno, pa tako i njegova posljednja izjava.

– Zamislite vi odlazi odavde i namećete dnevni red nekom novom visokom predstavniku a potrošili ste pare međunarodne zajendice, bili 10-12 godina vrijeđali Republiku Srpsku, onda kao zadajete dnevni red. Mi ne prihvatamo nametanje, može Incko pričati šta hoće – rekla je Cvijanović.

 

Šta o novom visokom predstavniku imaju da kažu predstavnici opozicionih stranaka u Srpskoj, predsjednica Željka Cvijanović nije saznala, jer se pozivu na sastanak u Palati Republike nisu odazvali. Poziv je bio njena obaveza, a odgovor, kaže, pokazuje njihovu zrelost ili nezrelost.

– Јa sam željela da čujem lidere, valjda lideri imaju svoje mišljenje o tome. DNS je igrao igru, prihvatili poziv pa odbili. Prevelika je ovo tema da bismo se bavili njihovim tričarijama. Valjda ta opozicija ima hrabrosti da zauzme diskurs..Hvala vladajućoj kolaicji koja je potvrdila stav koji smo zauzeli u Narodnoj skupštini – naglasila je ona.

Visoki predstavnik mora biti imenovan u skladu sa procedurama i njegovo ime i zemlja iz koje dolazi nisu bitni. Na sastanku sa vladajućom koalicijom analiziran je samo način Šmitovog imenovanja koji nije pravno valjan, kaže predsjednica. Upravo na to ukazuje i struka, a posljedica toga je manjak legaliteta od kojeg će patiti budući visoki predstavnik. To je i jedan od razloga, što smatraju da Šmit neće posezati za korišćenjem bonskih ovlašćenja.

– Ono što pokušava Incko da svom nasljedniku, sugeriše korišćenje bonskih ovlašćenja, to je licemjerno, kada ih on nije koristio sve ove godine, zašto bi ih ovaj koristio i to na početku svog mandata – rekao je Nevenko Vranješ, profesor na FPN .

Istog stava je i politikolog Vojislav Savić. Smatra da su političke prilike u svijetu i kod nas znatno drugačije u odnosu na one početkom ovog vijeka.

– Smatram da ni klima u kojoj dolazi gospodin Šmit nije kao što je to bio slučaj kada je to bio Vens Oven kada su imali zaleđinu za vođenje takve politike i nametanje odluka. Nisam siguran da će biti nametanja, a ako ga bude, doći će do političke krize – rekao je on.

Stručnjaci upozoravaju i da sama analiza primjene Opšteg mirovnog sporazuma, pokazuje da je 26 godina proteklo u planskoj i sistematskoj aktivnosti urušavanja sporazuma, a između ostalih, činila je to kancelarija visokog predstavnika u BiH.

– Razgradnja se vršila od vremena mirovnih pregovora, a kasnije kroz implementaciju svih aneksa sporazuma, posebno Aneksa 4, preko kancelarije visokog predstavnika, Savjeta za implementaciju mira, Ustavni sud domaće institucije, akademsku zajednicu koja je vršila pritisak na visokog predstavnika i danas to čine – istakao je  Siniša Karan profesor ustavnog prava.

Sve se, dodaje Karan, radi s ciljem izgradnje kvazi unitarne države.

Autor: RTRS