Heroji nisu osobe sa supermoćima, nemaju plašt i ne čekaju znak na nebu da bi stupili u akciju. Obično su tu u pravom trenutku i reaguju po cijenu sopstvenog života, davajući nam najbolji opis riječi “čovjek”.
Takav primjer svojim herojskim činom, dao nam je Dragan Cigan, sin, muž i otac, koji je prije 14 godina, da bi spasio dva mlada života od sedam i devet godina, izgubio svoj. Ovo je priča o njemu.
Kada je 23. jula 2007. godine, Dragan Cigan (32) rodom iz mjesta Branešci, Republika Srpska, a koji je u regiji Veneto bio na privremenom radu, vidio dvoje djece kako se dave na ušću Jadranskog mora i rijeke Kortelezo, nije dva puta razmišljao šta je potrebno da uradi. Uskočio je u vodu samo sa jednim ciljem – spasiti mališane od sigurne smrti.
Na plaži je vladao muk, samo je jedan čovjek znao šta mora da se učni
Činjenica da je sam bio neplivač, nije ga spriječila u tome. U borbi sa pomahnitalim virovima i kasnije, morskom dubinom i talasima, Dragan koji je u tom zaustavljenom trenutku imao 32. godine, otišao je kao heroj čije ime je zlatnim slovima upisano u istoriji grada Jezolo.
Prema svejdočenjima prisutnih, čak i roditelji mališana, italijanska porodica Bjanko, bili su skamenjeni i nijemi posmatrači agonije koja se odvijala u pomahnitaloj vodi. Svi sem Dragana, supruga Dijane i oca Milice i Marije, koji je u trenutku davljenja mališana drijemao na plaži, kako je kasnije rekla njegova sestra Zorica za italijanske i srpske medije.
Potraga za njegovim tijelom trajala je 30 sati
Kada je shvatio o čemu se radi, Dragan je uskočio u vodu i krenuo prema dječacima koje je rijeka nosila sve dublje, ka moru. Uspio je da dođe do njih, uspio je i da ih dovuče do obale, prvo jednog, a, zatim i drugog. Na obali je dobio pomoć u vidu kolege sa posla, Rahida iz Maroka, koji je kobnog dana sa Draganom i njegovom sestrom bio na plaži.
Pronađen poslije 30 sati potrage
Međutim, tu je već izgubio snagu, a na plaži nije bilo heroja poput njega. Riječni virovi su ga vukli sve dublje i dublje. Dok je njegova sestra Zorica vikala i tražila pomoć, svi su nijemo gledali u vodu i pratili kako gubi bitku za svoj život.
Za Dragana nije bilo spasa. Nakon 30 sati potrage, njegovo beživotno tijelo je pronađeno narednog jutra u obližnjoj laguni Mort.
Dragan Cigan je sa nestankom u virovima rijeke Kortelezo i Jadranskog mora, ušao u legednu. Čitava Italiija je znala njegovo ime. Posthumno je odlikovan od strane tadašnjeg premijera Đorđa Napolitana najvišim italijanskim civilnim priznanjem “Zlatnim ordenom časti” i “Spomenicom za nezapamćeno herojstvo i humano djelo”. U Jezolu je dobio i ulicu sa svojim imenom ” Strada Dragan Cigan” , njegova porodica je dobila stan od grupacija građevinskih preduzeća “Union Lavoro” uz novčanu pomoć opštine Veneto gdje je Dragan stanovao, radio i gdje je okončao život. Takođe, kćerkama su dodjeljene stipendije za školovanje.
Počast od italijanskih političara
– Dragan nam je održao lekciju iz života, lekciju koju svi treba da imaju na umu prije nego što krenu u demagoške kampanje protiv imigranata – kazao je 2009 godine Paolo Ferero, tadašnji ministar socijalne solidarnosti.
Zapravo, Draganu su odali počast svi, sem onih koji su možda to trebali prvi da učine, porodica Bjanko, čiju djecu je Dragan i spasio.
Naime, prema riječima očevidaca, ispovijesti njegove sestre i pisanju italijasnke štampe, čim je Dragan izvadio mališane na obalu, roditelji, porodica Bjanko, uzeli su mališane i bez da sačekaju da vide šta se dešava sa čovjekom koji im je spasio djecu, počeli da bježe sa plaže.
Ipak, u tom činu ih je zaustavila policija, a svoje nezadovoljstvo izrazili su i prisutni. Naime, dok su gledali kako odlaze, a kasnije i tokom intervencije policije, dobacivali su im uvrede i pogrdne riječi. Ovakvo ponašanje porodice Bjanko naišlo je na osudu i cjelokupne italijanske javnosti. Da li zbog toga ili ne, tek ni tad, ni kasnije, oni nisu izjavili saučešće njegovoj sestri.
Da je preživio, Dragan im vjerovatno ne bi zamjerio na tome. Vjerovatno, ne bi ni ovako, da može da se nekako oglasi.. Njegovo djelo govori u prilog tome, jer čovjek koji zna da su mu mogućnosti gotovo nikakve, ali ipak pokuša da ostvari ono što je naumio, po cijenu svog života, veliki je čovjek, prenosi Blic.
Izvor: Srpskainfo