Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, direktno utiče na zdravlje građana šireći paniku i to najviše među bolesnicima, pacijentima UKC-a. Danas je ispred okružnog Tužilaštva mahao papirima tvrdeći da su dokazi o nesavjesnom radu ljekara, a i rukovodstva kliničkog centra.

Gradonačelnik bez imalo susjećanja sa ljudima koji se trenutno bore za vazduh, tvrdi da u UKC-u pacijente liječe kiseonikom koji nije medicinski, odnosno da preduzeće „TGT Tehnogas“ koja snabdijeva UKC kao i još nekoliko zdravstvenih ustanova, nema potrebnu dokumentaciju. Notorna laž i neistina, poručuje direktor preduzeća Stanislav Čađo. Sramne manipulacije, tako je Čađo nazvao istupe Draška Stanivukovića.

“Kiseonik koji se proizvodi u postrojenjima za proizvodnju kiseonika je jasno određene čistoće koja apsolutno zadovoljava sve standarde njegove primjene, dakle i u medicini”, rekao je Čađo.

Pred kameramaje Draško Stanivuković tvrdio kako preduzeće „TGT Tehnogas“ nije  u registru Agencije za lijekove BiH. Registar agencije, dostupan na interenet stranici, govori drugačije.

Upozoravaju iz Ministarstva zdravlja Republike Srpske da se svaka insinuacija i plasiranje zlonamjernih informacija u javnosti može smatrati direktnim ugrožavanjem zaštite zdravlja stanovništva i izazivanje straha kod pacijenata i njihovih porodica. Podsjećaju na sve napore koje su uložile i zdravstvene ustanove i Ministarstvo zdravlja u borbi protiv kovida. Uvidom u registar Agencije, kažu i u Ministarstvu zdravlja, jasno piše sve. I piše.

“Uvidom u Registar Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH firma „TGT Tehnogas“ je nosilac dozvole za stavljanje u promet medicinskog gasa-kiseonika. Lijekovi koji imaju dozvolu za stavaljanje u promet u BiH, kao što je slučaj sa navedenim lijekom čiji je zastupnik ova firma, su lijekovi čiji su kvalitet efikasnost i bezbjednost dokazani“, kažu u Ministarstvu.

„U vrijeme razbuktavanja novog  talasa korone, kada se samo u UКC Republike Srpske na kiseoničkoj terapiji nalazi preko 200 pacijenata, izjaviti da se pacijentima daje tehnički kiseonik nije samo neodgovorno, već je bolesno. Šta s ovom izjavom želi da postigne Draško Stanivuković? Da li želi da ljudi odbiju liječenje kiseonikom i da se poveća broj umrlih u stilu što gore to bolje?“, zapitao se to Borivoje Obradovic,  SNSD-ov odbornik u Skupštini grada Banjaluka. A šta je htio gradonačelnik, možda najbolje dokazuje upravo njegova izjava isperd Tužilaštva.

Njemačka kompanija Meser već neko vrijeme pokušava da zauzme i tržište Republike Srpske. U pandemiji je u Federaciji postala neprikosnovena . Kako ATV saznaje, u Sarajevu se iza ove kompanije krije bošnjački lobi.

Oglasio se i direktor Agencije za lijekove BiH PDP-ov Aleksandar Zolak. On, iako je direktor kaže da po njegovim saznanjima, „TGT Tehnogas“ nije registrovan za promet lijekova već medicinskih sredstava pa se tako čini da direktor nije pročitao registar Agencije na čijem je čelu.

Izvor: ATV