Kancelarija za kontrolu stranih sredstava pri Ministarstvu finansija SAD danas je uvela sankcije srpskom članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku i Alternativnoj televiziji zbog, kako se navodi, aktivnosti i prijetnji po stabilnost i teritorijalni integritet BiH.
Na internet stranici američkog Ministarstva finansija navodi se da se ovim postupkom ukazuje na, kako kažu, posvećenost administracije američkog predsjednika Džozefa Bajdena da se ukaže na odgovornost onih koji, između ostalog, “narušavaju stabilnost zapadnog Balkana kroz korupciju”.
Optužbe za korupciju, “ugrožavanje bezbjednosti” i urušavanje “demokratskih načela” samo su neki od alata koje američka administracija koristi kada se obračunva sa političkim neistomišljenicima. Američke birokrate koje stoluju u BiH i koji za sve loše, po već dobro razrađenom mehanizmu, optužuju Srpsku i njene legitimno izabrane predstavnike nisu to zaboravili da urade ni ovaj put. Čak i oni koji se lažno predstavljaju uzeli su sebi za pravo da pozivaju na red one koji predstavljaju jedan konstitutivni narod.
Ovaj put na američkoj crnoj listi našla se i Alternativna televizija, zbog navodne povezanosti sa srpskim članom Predsjedništva BiH, a pojedini mediji već govore o novim imenima koja će se naći na udaru Amerikanaca. Na društvenim mrežama spekuliše se da je ATV “zaradila” sankcije jer, kako kažu korisnici, nedavno objavila tekst i umiješanosti američkog izaslanika za Balkan Gabrijela Eskobara u ubistvo koje se desilo 2001. godine u Crnoj Gori.
Kako je Gabrijel Eskobar povezivan s likvidacijama na Balkanu?
“Američka obavještajna služba CIA organizovala je ubistvo Gorana Žugića, savjetnika crnogorskog predsjednika za bezbjednost, a u organizaciji atentata učestvovao je i ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Vukašin Maraš”, tvrdio je u junu 2000. godine Goran Matić, tadašnji savezni sekretar za informisanje, dodajući da je u sve bio umiješan i Gabrijel Eskobar.
“Ubistvo ima političku pozadinu i izvršeno je u režiji CIA koja je u potpunosti iza toga”, dodao je Matić, a novinarima je kao dokazni materijal tada pušten telefonski razgovor između Šona Bernsa, šefa američke kancelarije u Dubrovniku, i Gabrijela Eskobara, tadašnjeg diplomate u Podgorici, a sada izaslanika predsjednika SAD za Zapadni Balkan.
Taj razgovor je navodno nastao “neposredno poslije Žugićevog ubistva”.
Eskobar je navodno u ovom telefonskom razgovoru javio Bernsu da je “zadatak izvršen profesionalno”.
“Šef Eskobaru i Bernsu je Džems Svajgert, šef radne grupe za Balkan u Stejt departmentu čiji je šef, inače Medlin Olbrajt, tako da ova spirala zločina odlazi direktno do najvišeg vrha američke administracije”, naglasio je Matić.
Matić je tada rekao da CIA “uklanja svoje igrače kad procijeni da im je istekao rok trajanja, a to se desilo i u ovom slučaju”.
“Ovim terorističkim aktom CIA je željela da izvede atak s ciljem da to djelo pripiše Beogradu odnosno Srbiji, i time Marašu ukloni prepreku da kontroliše crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića”, tvrdio je Matić u to vrijeme.
Matić je tvrdio i da je ministar Maraš “centralna figura” u ovom ubistvu, a da je Marašev saradnik Beli Raspopović direktno uključen u ubistvo.
“CIA je procijenila da je neophodno da Marašu ukloni blokadu u kontroli Đukanovića, a to je bio Žugić”, objasnio je Matić.
Izvor: ATV