To što u Evropskom parlamentu više nema šanse sa sankcije političkom rukovodstvu Srpske, ne donosi dobro samo Srpskoj, već i Evrospkoj uniji.
Tako je, kažu srpski predstavnici na nivou BiH, Evropska Unija pokazala da teži jedinstvenoj spoljnoj politici.
“Ono za šta se mi zalažemo je da se odluke, bilo Evropske komisije bilo evropskog parlamenta, zasnivaju na stvarnim informacijama a ne na nekim izlobiranim rješenjima kakve smo imali priliku da vidimo da određene grupe poslanika, ili poslanici ili neke strukture iz određenih zemalja pokušavaju da proguraju. Preočito je bilo da se radi o izlobiranim iznuđenim odlukama”, kaže Snježana Novaković Bursać, član Zajedničke komisije za evropske integracije u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Mađarska je, poručuju iz Narodne skupštine Republike Srpske, uradila ono što se i očekivalo. I taj potez, kaže Srđan Mazalica, u skladu je sa spoljnom politikom EU.
“Ja pretpostavljam da je zahtjev Mađarske bio da bi se produžila ta odluka na još dvije godine da se u članu jednom precizira da se odluke donose jednoglasno. To je u skladu sa principima i donošenjem odluka kada je u pitanju spoljna politika Evropske unije. To nije ništa neobično”, kaže Mazalica.
Nije ništa neobično, ali je i dokaz diplomatskih aktivnosti rukovodstva Republike Srpske, kažu stručnjaci za politički marketing.
“Još jedna ozbiljna diplomatska pobjeda rukovodstva Republike Srpske na čelu sa srpskim članom BH Predsjedništva gospodinom Dodikom. Ono što se dešava u proteklig godinu i po dana jeste da Republika Srpska ima snažnu diplomatsku ofanzivu u svijetu. I mi smo vidjeli da gospodin Dodik uspješno to radi”, ističe Aleksandar Zobenica, stručnjak za politički marketing
Srpski član BH Predsjedništva i premijer Mađarske u proteklih godinu i po dana sastali su se nekoliko puta.
Kada se u Evropskom parlamentu prvi put progovorilo o sankcijama Miloradu Dodiku, Mađarska je već tada zaprijetila vetom na bilo kakve sankcije.
Izvor: ATV