Nakon nekoliko loših, ova godina je za pčelare bila dobra. Meda je bilo, i izuzetno je kvalitetan. Sad je red za zaslužen odmor za pčele. Većina priprema košnica za predstojeću zimu je obavljena, kažu u prijedorskom Udruženju pčelara “Prva pčela”.

“Nova pčelarska godina krenula je već sa 1. avgustom, kad smo počeli sa redovnim uzimljavanjem pčela, prihranom tamo gdje je bilo potrebno. Nadam se da mnogi nisu imali potrebu za prihranjivanjem  pčela. Jedino oni koji su razrojavali ove godine i pravili nova društva. U toj pripremi trebalo je obezbijediti od 15 do 20 kilograma meda za pčele”, kaže predsjednik „Prve pčele“ Đuro Kunić.

Bolesti pčela su takođe nešto na šta se mora misliti, a najpreče je bilo očistiti košnice od varoe, nametnika koji, ukoliko se ne tretira pravovremeno, može da uništi pčelinju zajednicu.

“Najveći problem je varoa s kojom se najviše borimo i snalazimo na više načina. I to dosta uspješno. S tim da ima još nekih virusa, određenih bolesti poput nozemoze, ATL-a. Nije to ništa alarmantno, već u prihvatljivim okvirima, jer se ne može nikad za bolest reći da je zadovoljavajuća. Uvijek je treba svesti na minimalnu mjeru i boriti se protiv nje”, napominje Kunić.

Svoj pčelinjak za zimu je pripremio i Mile Knežević iz Lamovite. Kaže, prihrana ovaj put nije bila potrebna, jer je godina bila medonosna, pa su pčele sebi pripremile dovoljno hrane. Napominje da svi koji uzimljavanje odrade kako trebe, ne moraju da se brinu za svoje pčele.

“Ko je uradio tretiranje protiv varoe, i ko je obezbijedio da mu zdrava društva ulaze u zimu, da nema krečnog legla, gdje su sanirani pčelinjaci, taj ne bi trebao imati problema preko zime. Bez obzira kakva zima bude. Ali onaj ko je ogolio pčele, ko je uzeo malo više nego što treba, zato što je bilo više, e taj bi mogao imati problema”, kaže Knežević.

Sumirajući  godinu iza sebe, pčelari se nadaju da će i naredna biti ništa manje uspješna. Čak i ako se to ne ostvari, obezbijedili su dovoljnu zalihu meda i za tržište i za vlastite potrebe.

Izvor: kozarski