Imovina ostaje vlasništvo Srpske, nema podrške pristupanju BiH u NATO, niti saglasnosti za sankcije Rusiji, a što se finansijske stabilnosti tiče – u republičkom Budžetu ima novca. To je odgovor zvaničnika Srpske na, kako kažu, sinhronizovane napade političkog Sarajeva, stranaca i opozicije.
Nakon sastanka predsjednika Republike Milorada Dodika sa srpskim članom i predsjedavajućom Predsjedništva Željkom Cvijanović u Banjaluci – poruka je jasna – vratite nam ustavne nadležnosti, ili će Srpska krenuti putem samostalnosti. A kad je riječ o spoljnoj politici, Cvijanovićeva izričita, budu li nastavljena samoinicijativna istupanja, bez mehanizma zaštite entititetskog interesa – neće proći.
Udruženi s ciljem razvlašćivanja Republike Sprske, međunarodni akteri, političko Sarajevo i opozicija u Srpskoj vode politiku jačanja zajedničkog nivoa, s ciljem formiranja građanske BiH. Predsjednik Milorad Dodik kaže da će Srbi, ostanu li u BiH, postati statistička greška. Ističe da isključivo srpska nacionalna država može očuvati identitet srpskog naroda u regionu.
– Naša politika je jasna – hoćemo da nam vratite naša ustavna ovlaštenja. Ako nećete, donijećemo odluku i bićemo nezavisni u tom pogledu. Svidjelo se to kome ili ne. Ovo je odlučna borba. Nema opstanka Srba na ovim prostorima, ni njihovih kuća ni dimnjaka ni djece ako se Republika Srpske ne formira kao samostalna država. U okviru BiH smo izgubljeni kao narod – poručio je Dodik.
I spoljna politika BiH zloupotrebljava se na štetu srpskog naroda. Predsjedavajuća Predsjedništva Željka Cvijanović upozorava na praksu da se instrukcije iz MIP-a izdaju bez saglasnosti Predsjedništva. Kaže da će interese srpskog naroda štititi mehanizmom zaštite entitetskog interesa. Međutim, neophodno je spriječiti zloupotrebu stavova koji se ne formiraju na sjednici Predsjedništva, već na osnovu mišljenja kabineta.
– Јa ću insistirati da se ove stvari dovedu u red, makar to značilo da se vraćamo u fazu potpunog zaleđivanja odnosa na relaciji MIP – Predsjedništvo, a Predsjedništvo je nadležno za spoljnu politiku. -rez- Tražim da se svako ponaša u skladu sa ustavnim nadležnostima – istakla je Cvijanovićeva.
A u skladu sa ustavnim nadležnostima Srpska, ističe Dodik, zadržava neutralan stav u vezi sa rusko-ukrajinskim sukobom. Uprkos pritiscima Zapada, za Dodika je neutralnost bespogovorna odluka. Dok traje sukob u Ukrajini, iz Srpske predlažu da se ne održavaju vojne vježbe na prostoru BiH.
– Podržavam opredjeljenje Željke Cvijanović koje je odraz naše zajedničke politike da prekinu se sve moguće vježbe sa bilo kim na prostoru BiH dok traje ovaj sukob u Ukrajini – rekao je Dodik.
Dodik dodaje da srpski narod ne smije ostati “bez glasa”. I zato je, kaže, spreman da se pojavi na bilo kojem sudu sa argumentacijom o ratnim dešavanjima u Srebrenici.
– Kao predsjednik ne smijem dozvoliti da narod bude ućutkan, niti da se narodu namjeste netačne istorijske kvalifikacije. Zato što je neko smislio da jeste to je genocid da bi opravdao neke svoje intervencije, tzv humanitarne anđele koji bacaju bombe, ubijaju malu djecu od 3 do 5 godina e to je nešto što mi nikada nećemo prihvatiti i zato nećemo ni u NATO savez – naveo je Dodik.
Srpska će obustaviti i sve oblike saradnje sa NATO-om, a Srbi koji rade na takvim pitanjima, najavljuje Dodik – biće povučeni sa tih pozicija.
– Od zamjenika ministra u Savjetu ministara, pa do ministara u Vladi Republike Srpske, pa do operativaca koji rade na tom pitanju, zaključno sa komisijom u kojoj radi jedan broj Srba koji je imenovao Savjet ministara – naveo je Dodik.
– Ovo o čemu mi danas govorimo o NATO integracijama i slično – da li jeste, da li nije, je rezultat rada Igora Crnatka i njegovog šefa. Oni su danas definisali u određenim strategijama i pojmovno uspostavljali šta su to politike koje ovdje treba da pratimo – istakla je Cvijanović.
Dok opozicija optužuje vlast da su previše zadužili Srpsku, predsjednik Dodik odgovara da je Srpska finansijski stabilna. Do sada najniža stopa zaduženosti iznosi oko 31 odsto javnog duga, dok je ukupni javni dug 41 odsto, procentualno najniži u regionu.
Autor: RTRS