U krugu fabrike za preradu plastike Drava u naselju Brijest u Osijeku je rano jutros oko pet časova došlo do velikog požara, a pojavio se i snimak vatrene buktinje sa kojom se vatrogasci i dalje bore. Građane su probudile sirene oko pet časova, a požar je izbio 40-ak minuta nakon ponoći na oko 80 kilometara od granice sa Srbijom.

Prema najnovijim informacijama hrvatskih medija, Hitna pomoć je intervenisala više puta zbog izloženosti vatrogasaca velikoj toploti. Oko 100 Nepalaca radi u ovoj fabrici, oni žive blizu fabrike i svi su morali da se evakuišu zbog požara, a zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin je najavio da će im grad osigurati privremeni smještaj.

Vetar ne dopušta gašenje požara koji se pojačao oko četiri sata ujutru. Sa oko 50 vozila vatru gasi oko 100 vatrogasaca.

“Situacija je grozna. Više od 10 hektara plastike gori i došlo je do zidova fabrike. Upravo pomijeramo sve zapaljive i eksplozivne predmete da bi spriječili proširenje vatre i na taj dio zgrade. Jedan objekat je nažalost već zahvaćen. Temperatura je nevjerovatna, ne može da se priđe na više od 30 metara. Oprema na nama se topi. Ostajemo bez vode svako malo, za sada smo živi i zdravi, ali ovo je pakao. Ovako nešto još nisam video”, rekao za “Glas Slavonije” Boris Banjan, zamjenik načelnik Javne vatrogasne stanice Osijek.

Kancerogeni dim iz Osijeka se proširio kilometrima

Veliki požar, koji je zahvatio fabriku plastike “Drava International” na samo 40-ak kilometara od Srbije, u Osijeku, natjerao je sve građane tog mjesta u domove, a uveliko im stižu poruke da iste ne napuštaju zbog izuzetno lošeg kvaliteta vazduha, koji je zagadila izgorjela plastika.

Požar je u pomenutoj fabrici izbio oko 40 minuta iza ponoći i u njegovom gašenju učestvuje 100 vatrogasaca. Kako prenose tamošnji mediji uzrok požara nije poznat, a njegovo gašenje bi moglo da traje danima, budući da duva vetar, koji otežava gašenje izuzetno zapaljivog materijala.

“Temperatura koja se stvara je neverovatna, jednostavno rečeno grozna, ne može da se priđe na više od 30 metara jer se oprema na nama topi. Za sada smo svi živi i zdravi, ali ovo je pakao. Nema druge riječi. Ovakvo nešto još nisam vidio”, rekao je Boris Banjan, zamjenik zapovjednika Javne vatrogasne službe Osijek.

Prema prognozama uglednog hrvatskog toksikologa prof. dr. Franja Plavšića, gašenje požara neće riješiti problem zagađenosti.

“Problem nisu samo gasovi već i čestice koje se na tlu mogu taložiti jako dugo. Dioksini i dibenzodioksini mogu se zadržati godinama na poljima, vrtovima koji onda postaju neadekvatni za upotrebu odnosno uzgoj hrane za ljude i stoku”, upozorava prof.dr. Plavšić.

Gusti crni dim već su prijavili u naselju Vinkovci, koje se od Osijeka nalazi 43 kilometara, ali I kod Kešinaca blizu Đakova, oko 30 km od Osijeka! Imajući u vidu to da se na toj razdaljini već uviđa dim i njegova štetnost, Mondo je upitao stručnjake, da li je i u kojoj količini moguće da to zagađenje dođe i u Srbiju.

Kako za MONDO kaže Dr Dragana Đorđević, naučna savjetnica u IHTM (Institutu za hemiju i metalurgiju), zagađenje se vazduhom može širiti stotinama pa i hiljadama kilometara.

“Opasno je zato što je u pitanju sagorijevanje plastike prilikom čega se oslobađa veliki broj toksičnih hemijskih jedinjenja. Plastika takođe sadrži punioce i aditive, koji se tom prilikom otpuštaju u atmosferu, tako da je to vrlo komplikovana situacija i vrlo loša po zagađenje vazduha i njegov kvalitet. Jedino što možemo je da pratimo situaciju. Ako bi se hemijski uradila analiza čestica koje pristižu I ako bi se identifikovala jedinjenja u tim česticama onda bismo mogli da utvrdimo da li je i koliko uticaja bilo po naš vazduh, nakon tog požara”, kaže sagovornica i dodaje da na tu zagađenost utiče vjetar i njegova brzina.

Komentar povodom ovog incidenta za MONDO je dao i Bojan Simišić iz “Еko straže”.

– Kada gori plastika oslobađaju se kancerogone materije, tako da taj dim jeste ugrožavajući za zdravlje populacije. Cijelo jutro duva jak vetar, koji ide prema Sremskoj Mitrovici, Šapcu I Loznici. Ne mora da znači da to zahtjeva hitnu interakciju, ali baš zbog ovakvih situacija treba da imamo sistem, koji obavještava građane o eventualnoj ugroženosti, jer mi se čini da informacije od značaja za javno zdravlje do nas stižu kasno – kaže Bojan Simišić iz “Еko straže”.

Izvor: Mondo.rs