“Da li je u redu da žena izdržava muža?”, pitanje koje se našlo na internetu, a koje je kod Srba izazvalo veliku polemiku onda kada ga je postavio jedan Srbin.
Upitavši kako na “izdržavanje” jače polovine gledaju žene, a kako sami muškarci dobio je iskrene i potpuno različite odgovore.
Na društvenoj mreži Redit neimenovani član srpskog dijela ovog sajta upitao je ostale korisnike kako gledaju na situacije u kojima žena izdržava muža. Ne računajući bolesne i one koji su privremeno zaposleni, zanimalo ga je mišljenje kada žena preko dvije godine izdržava svog partnera.
– Da ostavimo bolesne ljude po strani. Isto i privremene situacije, oni koji nekoliko mjeseci traže posao. Znači stabilno stanje gdje žena dvije plus godine izdržava muškarca. Interesuje me mišljenje i žena i muškaraca. Za muške, da li bi vama muški ponos dozvolio to, da li bi vam to bio OK način života i funkcionisanja ili biste se prije ubili nego dozvolili to sebi? Za žene, da li bi bile sa takvim muškarcem, da li bi bile srećne sa takvim, da li bi imale poštovanja i privlačnosti prema njemu ili bi ga doživljavale kao infanta? – napisao je on.
“Mene bi bilo sramota”
Ispod ove objave ubrzo su se našla različita mišljenja – onih koji ne vide problem u tome, ali i onih koji takve muškarce ne bi u svom životu. Najprije se oglasila Srpkinja koja je bila u takvoj situaciji i objasnila zašto je takav odnos i prekinula.
– S obzirom na to da sam bila u takvoj situaciji: mene nije bilo sramota, jer sam ja njega izdržavala, ali sam imala žešći transfer blama. Više od deset godina kasnije, shvatam da nije problem toliko bio u finansijskom aspektu koliko u doprinosu zajednici – u tom trenutku je bio nepostojeći. Sjedi kod kuće, dijete odvede kod svojih, pozajmi pare za travu i uzme da drami ako radim prekovremeno. Natjeran da traži posao, smetalo mu je sve sto je više od dvije autobuske stanice od mjesta gdje smo živjeli. Da li bih sada izdržavala partnera, bilo da ne radi ili ima značajnije manje prihode? Da, ALI. Hoću određenu vrstu samostalnosti. Sređen stan. Nahranjene životinje. Bez dramljenja ako ostanem duže na poslu/izađem sa društvom. Hoću neki postojeći unutrašnji život, neki oblik ambicije, gledanja u budućnost, nešto – napisala je ona.
“Neka ga hrane mama i tata”
Za njom, pisali su i drugi svoje mišljenje.
“Ne znam… ja sam žena, nije mi problem da zarađujem više od muškarca, mislim kao da je bitno, to je naš novac, koji ide u našu kuću i na našu porodicu, ali da on sjedi i bleji, da uzme da radi nešto i daje otkaz na mjesec-dva jer mu je naporno ni sekund ne bih bila sa njim, to je čist parazit”, “Za ženu je najveći psihološki poraz ako mora da izdržava nesposobnog muža”, “Ako je zdrav i prav, naravno da je sramota”, “Šta će ti bitanga u životu. Neka ga hrane mama i tata. Ili je odrastao odgovoran čovjek ili bitanga. Nema drugog objašnjenja”, bili su još neki od komentara.
Tu su se oglasili i sami muškarci.
“Da me skroz izdržava, bilo bi mi neprijatno. Ajde privremeno, ali htio bih da imam svoj dinar. Ne bi mom muškom egu smetalo da zarađuje više od mene”, “Ne bi trebalo niko nikog da izdržava, pod uslovom da pričamo o dvije zdrave osobe, sposobne i psihički i fizički. Mislim da je sramota i da muškarac izdržava ženu, a i žena muškarca. Jedini možda izuzetak bi bio gdje muž/žena ima neku bolesno ogromnu platu, pa se dogovore da jedno da otkaz i brine o djeci i kući, dok drugo radi – pisali su oni.
Jedan muškarac objasnio je kako on sa ženom uspijeva već 13 godina da ima skladan brak, pa i kada su finansije u pitanju.
– Supruga i ja otkada živimo zajedno – sve pare na kamaru. I odatle se plate obaveze, troši dalje… Dešavalo se da ona ne radi, dešavalo se da ja ne radim, dešavalo se da ja imam veću platu, pa onda ona i tako… Evo trenutno ona ne radi, poslije porodiljskog, jer možemo finansijski da plivamo, a lakše je zbog djeteta, jer dvije nedjelje vrtić – dvije nedjelje prehlada, piše Blic.
Taman idealna prilika da odahne mentalno, i da počne da radi nešto što je oduvijek željela, umjesto neki običan posao. Klasično džabalebarenje ne postoji ni sa jedne strane, dijelimo i obaveze po kući itd… Nikada ne može biti 50/50, ali dogovor postoji uvijek. Evo 13-tu godinu guramo tako, nećemo mijenjati – objasnio je on u svom komentaru.
Izvor: Srpskainfo