Tradicionalnom kosidbom u Gornjim Orlovcima, nastavljen je serijal “Jesenji običaji u Potkozarju” za koji je, s ciljem njegovanja tradicije naroda Potkozarja, zaduženo Etno-društvo “Srpski sokolovi Kozare”, Urije Prijedor. Sačuvati običaje i približiti ih mlađim generacijama, zadatak je koji su na sebe preuzeli članovi ovog društva i mještani Malog Palančišta i Urija.

Vremena su se promijenila, sve je manje ljudi na selima, a sve više nepokošenih livada. Seoske mobe za mlađe generacije postale su nepoznanica, ali Etno-društvo “Srpski sokolovi Kozare” trudi se da se naša tradicija i običaji ne zaborave. Kao što je svima poznato, u selima tokom jesenjih mjeseci, posla ima napretek, od kosidbe, baliranja i plašćenja sijena, a rad se ne prekida ni kada je napolju zahladilo. Na selu, bilo sunce ili kiša ili kada si umoran, nema odmora, posao mora da se završi. Moraš da poraniš pred zoru i u kuću ulaziš tek kad se smrkne.

U Gornjim Orlovcima živi vrijedna porodica Matijaš. Posla, kažu, ima uvijek. Uz porodicu, uvijek su tu kum i kuma koji prvi stižu kada se nešto radi. Nekada, da bi se dobro radilo, morao se pripremiti dobar ručak za sve kosce, tako su domaćice pripremile raznovrsna jela. Nakon pripreme, kreće se prema njivi gdje će se kositi i dočekati kosci iz sela.

Kada se krene konjskim kolima po selu, u zaprezi po 10 do 12 ljudi. Da se završi njiva i da se odmah ide kod nekog drugog, bilo da je to kosidba ili žetva pšenice. Nakon završene kosidbe, vrijeme je i da se nešto pojede, žene su pripremile hrane da bi se moglo nahraniti dva sela. Kosci su uvijek bili posebni ljudi, jer je to veoma težak fizički posao koji nije svako mogao da radi. Na kraju vrijednog rada, stižu i žene koje na livadu donose ručak i rakiju, bez koje nema rada, a ni druženja.

“Od kosidbe se nekad živjelo. Zato želimo da sačuvamo tu tradiciju. Srpski narod je opstao, jer ima svoje običaje i tradiciju i to nikad ne smijemo zaboraviti. Zbog toga svi treba da damo podršku onima koji to žele da očuvaju, jer tradicionalne vrijednosti nas drže zajedno. Kosidba je običaj koji ćemo prikazati, jer je cilj da se taj način košenja prikaže mladima i djeci, koji će možda nastaviti tu tradiciju”, rečeno je u Etno-društvu “Srpski sokolovi Kozare”.

Kao i kod svih etno-prikaza ovog društva, dočarani su svi običaji, od kosidbe uz narodnu pjesmu i igru, do zdravice i tradicionalnog doručka u polju, uz učešće žena, djece i mladih.

“Ono što je najvažnije je što je ova manifestacija okupila i djecu, to su sve naša djeca, članovi našeg društva, koji su i učesnici programa. Njihov cilj, kao i cilj svih kulturno-umjetničkih društava, je očuvanje tradicije i običaja karakterističnih za njihov kraj”, dodaju u Etno-društvu “Srpski sokolovi Kozare”.


Ovo nije posljednji etno-prikaz Etno-društva “Srpski sokolovi Kozare”. Za naredne dane pripremaju etno-prikaz ručnog branja kukuruza i perušanja, kao i za decembar doček badnjaka u mjestu Gradina. Video-projekat “Jesenji običaji u Potkozarju” finansirala je Gradska uprava Prijedor.

Izvor: kozarski/Etno-društvo “Srpski sokolovi Kozare”