Neva, djevojčica iz Republike Srpske, našla je tajanstvenu knjigu crteža velikog izumitelja. U noći prepunoj čuda svjetlost otvara portal i odvodi je u prošlost, upoznaje Nikolu Teslu. Neva postoji, a postoji i portal kroz vrijeme koji su otvorili njeni roditelji, stvorili su animirani serijal u kome uči o važnim ličnostima i događajima srpske istorije.

– Sa babom i dedom Neva je išla je u crkvu u kosovskom Lešku. Deda joj je objašnjavao kako i zašto se pale svijeće. Niska je, ima pet godina, nije mogla da se propne i zapali za žive. Kada je deka pitao kome pali na donjem svjecćnjaku, ona je rekla, “za čika Nikolu Teslu”. Deda je konstatovao da Tesli niko nije zapalio svijeću bar 100 godina – ovo nam priča Nevin tata, Neven Đenadija iz Kostajnice.

On je autor animiranog serijala “Neva bez granica”, inspirisanog njegovom ćerkom.

Objašnjava da je Neva djevojčica posebnog karaktera, jako je radoznala, stalno nešto zapitkuje. Za Teslu je prvi put čula dva mjeseca prije događaja u crkvi. Tata je objašnjenje ko je to prilagodio njenom uzrastu: Rekao sam joj da je to čika koji je izmislio sijalicu i da danas imamo svjetlo zbog njega. Taj trenutak u crkvi htio sam da sačuvam, prvo kroz slikovnicu, ali to mi je bilo suviše pasivno, probao sam da napravim video. Mjesecima sam pokušavao i tek prošlog decembra, kada su napredovali Al programi, uspio da napravim prvu epizodu “Neva i magični svijet Nikole Tesle”.

Nakon što je sa Nikolom Teslom prošetala Njujorkom, vidjela i naučila mnoge stvari, posebno o daljinskom upravljanju, virtuelna Neva se zaputila u Sankt Peterburg i to sa super – herojem, koji pomaže da se grade mostovi među ljudima, Savom Vladislavićem.
Sankt Peterburg ima posebno mjesto u životu porodice Đenadija, Neven je svoju suprugu Milenu zaručio na Nevi, u veličanstvenom trenutku kada se mostovi na reci otvaraju.

– Tada smo se složili, ako ikada budemo imali ćerku, znamo koje će ime nositi. Dvije godine kasnije, stigla je Neva. Bilo je logično da u drugoj epizodi ona odlazi u Rusiju, da vidi rijeku po kojoj je dobila ime, ali i zbog mog razmišljanja, istorijskog trenutka u kome Amerika i Rusija pregovaraju, u kome se možda rađa neki novi svijet. To se, naravno, ne vidi u crtanom filmu, ali razmišljao sam i tako. Da bi bilo dobro da poslije prvog filma, Tesle i Amerike, ode u Sankt Peterburg – dodaje on.

Na Kosovu pronašao ljubav i znanje

Nevenu i Mileni Đenadiji Neva je prvo od četvoro djece. Blizanci Nika i Nikolaj imaju dvije i po godine, a Novak sedam mjeseci. Upoznali su se na Univerzitetu u Kosovskoj Mitrovici tokom jedne međunarodne konferencije. Mama Milena je diplomirani ekonomista, radi u banci.

– Supruga učestvuje najviše oko scenarija, radimo zajedno, ali ona je bolji kritičar. Vidi mnogo više stvari od mene, ono što mi promakne zbog koncentracije na tehnički segment. A dobar scenario je pola posla – smatra Đenadija.

Tata animator zapravo je politikolog, stručnjak za međunarodne odnose, na doktorskim je studijama u Moskvi i stručni je saradnik Centra za društveno-politička istraživanja u Banjaluci. Radi u Turističkoj organizaciji u Kostajnici.

– Znanja oko video editovanja nadogradio sam kada se pojavio Čet GPT, bio sam među prvih 100 hiljada korisnika. Pratim razvoje tih programa i uspješno ih kombinujem sa vještinama video editovanja – dodaje on.

Neva i Sava crtaju granice Rusije i Kine

U trećem nastavku serijala “Neva bez Granica” djevojčica sa Savom Vladislavićem odlazi u Kinu. Stižu u Zabranjeni grad, gdje pomažu u crtanju mapa i granica između Rusije i Kine. Kada se vrate u Rusiju, Sava zbog svojih zasluga dobija orden Svetog Aleksandra Nevskog.

Ovaj projekat nastao iz ljubavi ima snažan edukativni karakter. Iz Nevinih avantura, pored djece, mogu da uče i stariji.

– Zapravo, trenutno imamo više odrasle publike, javilo nam se i dosta nastavnika iz Republike Srpske koji naš crtani puštaju djeci tokom nastave. Desilo se slučajno da je u vrijeme premijere epizode sa Teslom njegov rad bio u nastavnom planu. Dobili smo pregršt fotografija djece koja gledaju film, što nas je jako motivisalo za dalji rad – navodi Đenadija.

Al je sjajan, ali srpski je srpski

Autor dodaje da postoji ideja da se Nevine edukativne avanture prenesu preko Drine, u škole u Srbiji. Za sada, to je samo ideja, jer Nevi i njenim, u svakom smislu, velikim pratiocima, treba naći adekvatne glasove, glumce koji bi govorili ekavski, odnosno zaista srpski, jer sada glasove generiše Al.

– Pokušali smo, ali je to veoma skupo. Zato se, za sada, oslanjamo na programe. U svakoj novoj epizodi smo popravljali greške iz prethodnih. To mi je dalo ideju da se generiše srpski Al za zvukove i glasove. Da se uključe nacionalne biblioteke, da se pročitaju naša nacionalna djela. To bi prekucano i iščitano činilo jednu veliku bazu srpskog Al. Mislim da treba da digitalizujemo svoj jezik i tako ga sačuvamo, a ne da to rade Englezi ili Amerikanci – ističe Đenadija.

Đenadija dodaje da od ideje da Neva i njeni prijatelji govore na pravom srpskom, a ne modifikovanom jeziku vještačke inteligencije, neće odustati. Tek je izašla treća epizoda, a porodica planira da obradi sve važne teme iz naše istorije. Kada budu imali makar paket od 10 epizoda, potrudiće se da serijal zaživi na širem prostoru.

Na kraju razgovora za Sputnjik kreativnog tatu Nevena smo pitali kako na lik iz crtanog filma inspirisan baš njom, reaguje stvarna Neva: Mnogo se raduje, ona učestvuje u izradi svake epizode i zna svaki segment filmova napamet. U Nevin vrtić došla je i ekipa RTRS, uradili su prilog o reakcijama djece, jako lijepo i zanimljivo im je bilo. Kada radimo, sva deca se okupe oko kompjutera, to je naš zajednički projekat.

Autor: sputniknews.com/RTRS

Foto: Screenshot/YouTube