Mjesto koje govori tišinom. Mjesto najstravičnijih i najmonstruoznijih zločina u istoriji čovječanstva. Mjesto pogroma srpskog, jevrejskog i romskog naroda. Grad mrtvih, Donja Gradina – najveće stratište sistema koncentracionog logora Jasenovac.
700.000 hiljada duša nečovječno je i zvjerski na najmanje 57 načina mučeno i ubijano u logoru smrti. 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista svi su oni ustašama u Nezavisnoj državi Hrvatskoj bili krivi zato što su to što jesu – Srbi, Romi i Jevreji. Ni djeca nisu bila pošteđena, pobili su ih 20.000.
Pakao je počeo 10. aprila 1941. kada je i proglašena NDH. Taj pakao preživio je kao osmogodišnje dijete u logoru Jasenovac Mile Vukmirović. Danas ima devedeset jednu godinu. Šta je jasenovačka muka, strahote, traume, jad i tuga osjetio je na svojoj koži. Ni deseta decenija koju gazi nije i neće nikada izbrisati ta sjećanja. U logoru je završio tako što su ih Nijemci pješke otjerali u Gradinu. Pamti kako su ustaše dolazile sa puškama i odvodili ljude a sve pod krinkom postrojavanja, prenosi ATV.
– Ima neke stvari ljudi i ne znaju, oni su nas dotjerali u Dubicu, nas su skrenuli za Gradinu a drugu turu uz Unu, tu je bio Miljan Miljaković. Onda dalje pretjeraju preko Une u Hrvatsku, desno kroz selo same ustaše bile su, onda uz Unu u tom stroju je bila Dragica Kolar i onda Baćin selo same ustaše i onda opet dalje za Cerovljane i sad jednu djecu odvajaju sa Sisak i Jastrebarsko a žene u Jasenovac. Pošto je u Jasenovcu bilo puno pa nije moglo više ni primiti onda su jedni odmah otjerani za Slavonska. Ja sam bio tamo na kapiji, oni svaki dan, maltene odvode a ovi su govorili postrojavanje, ja nisam znao šta je, jesu tamo postrojavali. Dođu u stroju njih jedno šest sa puškama i jedan sa pištoljem kraj njih i uđe unutra i kaže ti, ti, ti, ajde i ne vraćaju se nikada. Dovode otuda i ovdje kopaju raku, tu ih pobiju naveče, sutra druga tura ide, on njih zatrpava eto Bog zna koliko ih je – priča Mile Vukmirović, preživjeli logoraš Jasenovca (840 4392).
Dijete je bio danas osamdesetosmogodišnji Slavko Milanović, rodom iz sela Međeđa. Od 1941. već su, priča, počela bježanja od ustaša. Sa nepunih šest godina zajedno sa sestrom i majkom završio je u Jasenovcu. Baš kao i Mile nagledao se mnogo strahota.
– Znali su da tuku u onom stroju ako je neko trebao da izađe lijevo, desno, da uzme vode u onoj barici bilo. Moju strinu su ubili kundakom, onda bilo je pred noć da su neki bježali iz toga ali nisu htjeli da hvataju već su pucali iz pištolja i puške i dotjerali nas do Cerovljana, gdje je željeznička stanica to je centar gdje su okupljali zarobljene Srbe i onda su liferovali, jedne su stavljali u vagone prema Gradiškoj, druge prema Sisku, Zagrebu i prema Njemačkoj. U jednom vagonu do nas bila je moja tetka, rođena sestra moje majke imala dijete od tri godine i dijete su joj uzeli u Sisku a nju su odveli u Njemačku na rad. Nas su vratili u te vagone i iskrcali nas na čistu ledinu pod vedro nebo u Jasenovcu dolje dio prema istočnim kapijama tu smo negdje oko 25 dana bili – prisjeća se Slavko Milanović, preživjeli logoraš Jasenovca (840-4399).
Gladovalo se, vode nije bilo, prisjećaju se Mile i Slavko. I to je bio samo jedan od načina ustaških mučenja. Ono što nijedno dijete ne bi trebalo da doživi, doživjeli su upravo oni. Kada dođe kazan sa hranom niko mu nije smio prići.
– Sestra jedna Rada umrla je sa dvije godine. Stana sa šest godina, a sestra Dušanka žmiri i viče još vode. A Nada moja zamrla je više ne viče ništa. Moja mama digla ruke u vis i kaže ‘O Bože ima li te igdje da tu djecu spasiš’, ja sam se otrgao od nje, jedni sjede, jedni stoje, jedni leže odem kod tog ustaše i dobijem vode i spasem ih – priča za Dosije Mile Vukmirović, preživjeli logoraš Jasenovca (840 4392).
– Duga je priča, nije bilo za jesti, trava je počupana, žile smo jeli, jednom su svega skuhali pasulj. Drugo moja mati je imala brašna u torbi projinog i soli na dlan to smo lizali malo vode a tetka je imala darove, djevojka bila, 19 godina i dozvolili su oni Hrvati da donose samo hljeba do žice i pruže a logorašica koja je imala vrijednu stvar ona otišla tamo i dala kroz žicu a ova od nje dobila hljeba. Majka je pomalo samo hljeba davala da bi preživljavali dan za dan – dodaje Slavko Milanović, preživjeli logoraš Jasenovca (840-4399).
Autor: Srpskainfo
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER