Danijel Kuzmić (29), radnik “Sektor sekjuritija” iz Kotor Varoša, uhapšen je preksinoć zbog sumnje da je “tipovao” pljačku blindiranog kombija na autoputu Banjaluka-Gradiška, u septembru prošle godine, a kao direktan izvršilac uhapšen je i Oleg Banda (31), vlasnik auto-kuće “Kvatro” iz Banjaluke, koji je vozio “audi” kojim su pljačkaši presreli kolonu s novcem, saznaje Press.

Zbog umiješanosti u pljačku 616.000 KM iz kombija “Sektor sekjuritija” ranije je uhapšeno pet pripadnika Specijalne jedinice policije MUP-a Republike Srpske i to Vladan Malić (32) i Goran Paraš (27), obojica iz Banjaluke, Aleksandar Popović (28) iz Kotor Varoša, Željko Inđić (26) iz Bratunca i Goran Janjuz (24) iz Kozarske Dubice. Kao mozak i organizator cijele operacije osumnjičen je Malić, a osim njega, kao direktni izvršioci, terete se Paraš, Popović, Banda i Inđić, dok im je Janjuz pružao logističku podršku. Izvori Pressa objašnjavaju da je Kuzmić imao ulogu “tipera” i tereti ga da je specijalcima odao informacije o ruti i transportu novca, koji je iz banjalučke filijale Unikredit banke prevožen u centralu u Zagrebu. Kuzmić je pljačkašima odao i koje je od tri vozila u koloni prevozilo najviše novca tako da su se razbojnici okomili samo na blindirani kombi.

Organizovana grupa

Darko Ilić, šef Istražnog odjeljenja Specijalnog tužilaštva RS, potvrdio je juče da je uhapšeno ukupno sedam osumnjičenih, od čega je pet specijalaca MUP-a RS. Za pet osumnjičenih predložena je mjera jednomjesečnog pritvora, dok su Janjuz i Inđić pušteni da se brane sa slobode.

– Od početka istrage bilo je jasno da je riječ o organizovanoj kriminalnoj grupi i djelo je u potpunosti rasvijetljeno i nemamo apsolutno nikakvih nejasnoća. Pronašli smo i oružje koje korišćeno u pljački. Bilo je sakriveno, odnosno zakopano na Kozari, i nije riječ o službenom oružju MUP-a RS, već privatnom. Za svakog osumnjičenog imamo čvrste dokaze i tačno se zna ko je kakvu ulogu imao u pljački – rekao je Ilić.

On kaže da je utvrđeno i kako su razbojnici podijelili novac, navodeći da je kod svakog ponaosob pronađen dio ukradenog novca. Međutim, nije mogao da kaže o kojem se iznosu radi. Potvrdio je i da su na dan pljačke svi specijalci imali slobodan dan i da nisu bili u bazi SJP u Sarici, kod Banjaluke, što je i bio povod za istragu. Objasnio je da su neki bili na odmoru, neki na bolovanju, dok ostali jednostavno nisu radili u toj smjeni.

– Od osumnjičenih smo privremeno oduzeli i nekoliko skupocjenih vozila zbog sumnje da su stečena novcem od pljačke. Protiv svih se sprovodi i finansijska istraga, a provjeravamo i njihovu umiješanost u druga krivična djela, jer imamo indicije da ovo nije jedini slučaj za koji su odgovorni – rekao je Ilić.

Bahatili se

Kao što je Press pisao, osumnjičeni specijalci su živjeli prilično luksuzno, čak i raskalašno. Vozili su sportske motocikle, ali i automobile kao što su BMW, “audi”, “pasat” i slično. Čak je i “tiper” Kuzmić u posljednje vrijeme počeo da se “luksuzira” pa je, po uzoru na uhapšene specijalce, nedavno kupio automobil “audi A4 s line” i to najvjerovatnije od dijela novca koji mu je pripao kao nagrada za dobro obavljen posao. Izvor blizak istrazi kaže da su u planiranju pljačke osumnjičeni pazili na sve, pa tako u njihovim mobilnim telefonima nisu pronađeni tragovi međusobne komunikacije u danima prije i nakon pljačke, što je i te kako sumnjivo budući da je većina radila zajedno i imali su stalnu komunikaciju. Utvrđeno je i da su se često sastajali po kafićima u jednom tržnom centru u Banjaluci.

Paraš štitio Vučića

Do hapšenja, svi osumnjičeni specijalci uživali su veliko povjerenje u MUP-u RS, što potvrđuje i činjenica da su često određivani da budu pratioci zvaničnika iz Srpske. Tako je Goran Paraš služio kao živi štit premijeru Srbije, Aleksandru Vučiću, prilikom nezapamćenog linča na obilježavanju 20 godina od zločina u Srebrenici. Upravo je on bio prvi čovjek koji je stajao između Vučića i razularene mase, što potvrđuju brojni snimci i fotografije tog incidenta.

Press