Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je večeras da je zadatak vlasti u Srpskoj u ovom trenutku da očuva snagu Srpske, da Republika ne izgubi politički status koji ima i da se posveti jačanju tog statusa.
Dodik je rekao da je BiH tek međunarodna granica, međunarodno priznanje i ništa više, a da je Republika Srpska država.
“Mi smo pokazali sposobnost da Srpsku gradimo i jačamo”, istakao je Dodik večeras na javnoj tribini “Riječ predsjednika”, koja je održana u bijeljinskom naselju Batković.
Dodik je rekao da je Republika Srpska politički stabilna, da će opstati kao snažan faktor, kakav je i bila svih prethodnih godina kada se nije moglo uraditi ništa bez saglasnosti Srpske.
“Sve vrijeme postojanja Srpske sve je bilo upereno protiv nas, a najteže su nam padali napadi `naših` koji su je iz svojih strahova napadali”, rekao je Dodik.
On je podsjetio da Bošnjaci nikada nisu željeli Republiku Srpsku i žele da vide njen kraj.
“Bošnjaci žele da vide kraj Srpske i njihovi koncepti su bili uvezani onim što je međunarodni faktor. Godinama smo se nalazili pod međunarodnom okupacijom, a i danas je Republika Srpska u toj poziciji u određenom smislu”, naveo je Dodik.
Predsjednik Srpske je poručio da bez obzira na insistiranja mnogih, kao i predsjednika Albanije danas u Sarajevu, Republika Srpska neće priznati Kosovo.
On je dodao da će Srpska, bez obzira na zahtjeve da se 9. januar ne slavi kao Dan Republike, nastaviti da ga obilježava i slavi, a da će se o tome izjasniti građani na referendumu.
“Godinama su nam branili i dobre odnose sa Srbijom, sve su sporili. Srpska poštuje međunarodne ugovore i ona želi najbolje moguće odnose sa Srbijom. Nama treba dodatna politička i ekonomska snaga, i sasvim je logično da se u najvećem stepenu sa Srbijom integriše”, rekao je Dodik i zapitao zašto to nije dozvoljeno.
Predsjednik Srpske je naglasio da je Srpska pravoslavna crkva snažan element srpskog identiteta, da Srbi imaju svoj jezik i pismo i da srpski narod mora odbaciti nametnutu priču o “bosanskom jeziku” i naciji.
Govoreći o migrantskoj krizi, Dodik je rekao da Republiku Srpsku čekaju izazovi koje nije mogla da riješi ni Evropa, da Srpska ne može i neće primiti migrante, jer nema kapacitete za to.
Dodik je napomenuo da Vlada i institucije Republike Srpske u teškim ekonomskim uslovima pokušavaju da obezbijede finansijsku podršku, a da mnogi to osporavaju.
On je podsjetio da je Republika Srpska, od kada postoji, za funkcionisanje BiH dala 5,6 milijardi KM, što je više nego njen ukupan dug, a da od BiH nije dobila ništa.
“Ono što je, ipak, najvažnije, jeste da očuvamo mir, stabilnost, naše porodice”, poručio je predsjednik Republike Srpske.
Dodik je najavio da poljoprivredni proizvođači u Republici Srpskoj mogu očekivati “plavi dizel”, koji će ove godine od zemalja u regionu jedino obezbijediti Srpska.
On je napomenuo da ni dosta razvijenije ekonomije u regionu, kao što su Srbija ili Hrvatska, nisu uspjele da plate podsticaj poljoprivredi.
“Mi smo prije nekoliko dana isplatili pet miliona KM, pet miliona biće isplaćeno iduće sedmice, a svake naredne do kraja aprila biće isplaćeni svi zaostaci koje imamo do sada”, rekao je predsjednik Srpske na javnoj tribini “Riječ predsjednika” pred oko 1.500 okupljenih građana.
Govoreći o šteti koju su poljoprivrednici pretrpjeli u poplavama i sušama, Dodik je izrazio uvjerenje da su vaučeri koje je obezbijedila Vlada Republike Srpske putem Fonda solidarnosti za obnovu Srpske pomogli i bili podsticajni, te dodao da je svjestan da nisu riješili sve probleme.
Predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je večeras da su građani duboko svjesni važnosti očuvanja institucija Srpske i da je to dodatni razlog što Vlada uspijeva da obezbijedi međusobno razumijevanje čak i u teška vremena.
“Ova su teška, neće biti puno lakša neka buduća vremena, ali sam sigurna da ćemo moći da prevaziđemo sve probleme uz svijest o tome koliko smo važni jedni drugima i koliko je važno da očuvamo Republiku Srpsku i njene institucije”, rekla je Cvijanovićeva na javnoj tribini “Riječ predsjednika”, koja je održana u bijeljinskom naselju Batković.
Cvijanovićeva je naglasila da ova Vlada, kao i svaka, nije pošteđena političkih izazova, ali im odolijeva.
“Imali smo mnogo ekonomskih izazova, mnogo finansijskih problema, ali moram da kažem da politički ambijent u okviru kojeg se očekuje da jedna institucija izvršava sve svoje zadatke nije nimalo dobar da biste i mogli tako da radite”, ocijenila je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, BiH je zemlja koja još nije uspjela da profunkcioniše.
“Vlada na različite načine odolijeva pritiscima koji dolaze sa svih strana, različitim vrstama i maltretiranjima i gotovo terora kad je u pitanju obavljanje naših redovnih aktivnosti, suočena sa političkim izazovima u zemlji koja još nije uspjela da profunkcioniše, nije uspjela da se unutra dogovori ni o svojoj prošlosti, ni o svojoj sadašnjosti a ni o budućnosti. To je više nego jasno”, ocijenila je Cvijanovićeva.
Premijerka je ukazala koliko je važno da institucije Republike Srpske funkcionišu.
“Ono što je za nas važno jeste da naše institucije moraju funkcionisati, Republika Srpska je okvir u kome treba da realizujemo svoje živote i napravimo sistem koji će biti dobar za nas i za našu djecu, za sve naše generacije u budućnosti”, naglasila je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, prioritet Vlade ostaje borba za svako radno mjesto.
“Uprkos teškim izazovima krize uspjeli smo u prethodnom periodu da obezbjeđujemo postepeno rast društvenog proizvoda, rast zaposlenosti i istovremeno s tim da obezbjeđujemo smanjenje stope nezaposlenosti, znajući da sve to nije dovoljno i znajući da još puno toga treba da se radi”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da mnogo toga ne zavisi od Vlade Srpske već od spleta okolnosti i svih dešavanja u okruženju i šire.
“Mnogo je izazova na koje treba da odgovori Vlada i nije moguće koncipirati ni Vladine politike ni definisati sve stvari i pravce djelovanja na najbolji način ukoliko nemate kontakt sa ljudima. Mislim da smo mi Vlada koja je uspjela da održava kontakt sa svim grupacijama društva, sa onima koji se bave proizvodnjom i sa onima koji imaju socijalne probleme ili se nalaze u socijalnoj sferi, sa penzionerima, sa svima”, ocijenila je Cvijanovićeva.
Premijer Srpske je dodala da je zadovoljna što je uprkos velikim izazovima održano obećanje velikoj populaciji penzionera i da je nakon svih povećanja koja su obezbijeđena u prethodnom periodu počela i isplata penzija iz trezora.
“Povećanja panzija nisu velika, ali su velika za naše prilike. Isplata penzija iz trezora svakako daje sigurnost penzionerskoj populaciji jer znaju da će penzije dobiti redovno, u kratkom roku i znaju da više neće biti problema sa kojima smo se suočavali u prethodnom periodu”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila na završetak važnih objekata u Srpskoj kao što je termoelektrana Stanari, što je investicija vrijednosti veće od 550 miliona evra.
“Značajno je što će završetak ovog najvećeg energetskog projekta u regiji značiti 28 odsto više proizvodnje električne energije, samim tim više i izvoza, a ne treba da kažem koliko je to značajno za područje Doboja gdje sada imamo oko 1.000 radnika koji će raditi u rudniku i novoj termoelektrani i imati tamo sigurnu egzistenciju za sebe i svoje porodice”, istakla je Cvijanovićeva.
Ona je ukazala da je važno da se Republika Srpska povezuje komunikacijski, da se grade putevi i auto-putevi i da u Srpskoj ima mnogo projekata te vrste.
“Znam da čovjeka prioritetno interesuje neposredno primanje koje on dobija. Dakle, treba obezbijediti plate i radna mjesta i to je sigurno jedan od najvećih zadataka koji se nalaze pred nama”, poručila je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, u Republici Srpskoj ima napretka, ali to nije dovoljno da bi se moglo reći kako su stvari krenule spektakularno dobro.
Cvijanovićeva je rekla da treba biti realan, odmjeriti svoje snage i znati u kakvom ambijentu se funkcioniše, ali da je ponosna na povećanje broja zaposlenih prošle godine, uprkos svim izazovima poput teške poplave i potom suše kao dodatnog udara za poljoprivrednike, za budžet i rast bruto društvenog proizvoda.
“Ipak smo i te prošle godine uspjeli, ako mjerimo kako se to i mjeri u martu i septembru, da povećamo broj zaposlenih za više od 6.000 lica, što ne djeluje mnogo, ali jeste mnogo u takvim vremenima”, istakla je Cvijanovićeva.
Premijer Srpske je izjavila da nema ekonomskog razvoja bez adekvatne infrastrukture i da je Vlada zbog toga nastavila čitav niz infrastrukturnih projekata.
“Nikada nismo odustali, računajući da su to stvari koje pospješuju životni standard naših građana i mogučnost življenja i funkcionisanja ne samo u gradu nego i na selu”, zaključila je Cvijanovićeva.
RTRS