Gradonačelnik Doboja Obren Petrović apsolutno ne haje za izvještaj Anketnog odbora Narodne skupštine RS u kojem mu se na teret stavlja da je kao prvi čovjek grada najodgovorniji što tokom katastrofalnih poplava u maju 2014. godine nije na vrijeme proglašeno vanredno stanje u Doboju.
U izvještaju čije je dijelove juče objavio Press navodi se da je vanredno stanje u Doboju proglašeno prekasno, kao i da je signal za uzbunu dat prekasno. Da nije bilo tih propusta i kašnjenja, navodi se u izvještaju, razmjere tragedije u ovom gradu-stradalniku mogle su u znatnoj mjeri biti izbjegnute.
Pored toga, Obren Petrović je jedina osoba koja se nije pojavila na javnom saslušanju pred članovima Anketnog odbora, već je preko advokata dostavio obavještenje da je bolestan. Petrović nije odgovarao ni na pozive iz Pressa, a interesantno je da se na njegov mobilni telefon juče javio njegov zamjenik Dragan Vasilić.
– Gradonačelnik je izašao iz kancelarije, javiće vam se kada se vrati – rekao je Vasilić. Međutim, Petrović se nije javio, a da zlo bude veće, Vasilić se kasnije nije javljao ni na svoj telefon, a kamoli na Petrovićev.
Za razliku od Petrovića i Vasilića, koji izbjegavaju javnost, dobojski opozicionari ne kriju ogorčenje prema gradonačelniku i njegovoj sramnoj ulozi tokom poplava.
Sanja Vulić, šefica odborničkog kluba SNSD-a u dobojskoj skupštini, smatra da bi, poslije objavljivanja izvještaja Anketnog odbora iz kojeg se, kako kaže, jasno može zaključiti da je tragedija koja je u maju 2014. godine pogodila Doboj mogla biti ublažena, gradonačelnik Obren Petrović trebalo da iz moralnih razloga podnese ostavku.
– Da je iole moralan čovjek, gradonačelnik je ostavku morao da podnese odmah nakon što je poplava uništila Doboj! Pored toga što ništa nije učinio na sprečavanju razmjera katastrofe koja je pogodila naš grad, jedna od do danas nerazjašnjenih misterija je i to gdje se Obren Petrović nalazio za vrijeme poplava. Dok su drugi načelnici opština u Srpskoj sve to nesrećno vrijeme bili sa svojim sugrađanima i sa njima dijelili sudbinu, gradonačelnik Doboja se nalazio negdje na sigurnom, da bi se vratio u grad tek kada je sve bilo završeno – optužuje Vulićeva.
Ona dodaje da je Petrović sigurno bio svjestan svoje odgovornosti te da je upravo zbog toga, kako tvrdi, nedugo nakon završetka vanrednog stanja u Doboju onemogućio obraćanje direktora Republičke uprave Civilne zaštite Veseljka Eleza odbornicima gradske skupštine.
– O uzrocima i posljedicama katastrofalnih poplava tih dana trebalo je da razgovaramo sa direktorom Republičke uprave Civilne zaštite, koji je najavio svoje učešće u radu dobojske skupštine. Međutim, do toga nikad nije došlo jer je Obren Petrović to izričito zabranio! Jasno je da Petrovića nije briga za Dobojlije, ali je nejasno kako takav čovjek, poslije svega, uopšte može da se nalazi na funkciji koju obavlja – kaže Vulićeva.
Predsjednik Gradskog odbora Socijalističke partije Doboj Srđan Todorović kaže da vlast u Doboju nije odgovarala ni za jednu štetnu stvar koju je napravila, pa ni za propuste tokom poplava koje su ostavile najteže posljedice jer su, nažalost, dovele do stradanja ljudi.
– U vrijeme poplave u Doboju je vladao haos i odsustvo bilo kakve organizacije koju je trebalo da sprovede lokalna vlast. Sve su to građani vidjeli, tako da im nije trebao nikakav izvještaj Anketnog odbora da to dokaže – kaže Todorović.
On dodaje da je posebna priča što se u izvještaju o radu Kriznog štaba i gradonačelnika za vrijeme poplava koji je razmatrala gradska skupština navodi da je sve urađeno na vrijeme i po pravilima, tako da nikome nije jasno kako je došlo do katastrofe.
Press