Tači je izabran u trećem krugu glasanja, a deset srpskih poslanika obezbijedilo je kvorum /odnosno potrebnu cifru od 81/ za glasanje, za šta im je Tači kasnije i zahvalio
Piše: Neđeljko ZEJAK
Nekadašnji lider terorističke OVK, koja je ubijala i protjerivala srpsko stanovništvo i učestvovala u trgovini ljudskim organima, izabran je za predsjednika samoproglašenog Kosova, zahvaljujući srpskim poslanicima.
Tači je izabran u trećem krugu glasanja, a deset srpskih poslanika obezbijedilo je kvorum /odnosno potrebnu cifru od 81/ za glasanje, za šta im je Tači kasnije i zahvalio.
Hašim Tači je lice sa centralne potjernice MUP-a Srbije, vođa organizovanog kriminala, osumnjičeni trgovac ljudskim organima, osoba koju čak i današnji kosovski Albanci i stranci smatraju vođom ekipe pod čijim se nadzorom sprovodila likvidacija političkih neistomišljenika.
O svojevremenim kidnapovanjima i ubistvima Srba, rušenju više od 140 srpskih crkava i manastira za koje je direktno odgovorna Tačijeva OVK da se i ne govori.
Sve to nije smetalo srpskim poslanicima da svojim prisustvom omoguće Tačiju da postane četvrti predsjednik samoproglašenog Kosova.
Iako su se zvaničnici Liste “Srpska” oglasili tvrdnjom da nisu podržali
Tačija, ipak, su svi uočili da je njih desetoro obezbijedilo kvorum za nominaciju i, na kraju, za njegov izbor.
“Raznježen” srpskim stavom, Tači je obećao da će se truditi da svi građani Kosova, “bez obzira na etničku pripadnost, imaju ista prava”. O tome zašto ih Srbi nisu imali sve ove godne dok je on bio premijer i obavljao druge važne funkcije – nije rekao ništa.
Oporo sada zvuče predizborne parole i obećanja srpske liste da im je cilj da sa vlasti skinu “Tačijeve Srbe”, da neće imati bilo šta zajedniko sa ratnim zločincem i trgovcem ljudskim organima…
Ulaskom i ostajanjem u sali u sva tri kruga glasanja na zasjedanju koje je trajalo skoro šest časova srpski poslanici dali su “zeleno svjetlo” da samoproglašeno Kosovo predstavlja lice u čijoj biografiji nije moguće pronaći makar jednu pozitivnu odrednicu po Srbe i njihove interese.
Tači je još 1993. godine došao u sukob sa policijom. Poslije učešća u napadima na organe reda pobjegao je u Švajcarsku, gdje se priključuje “Narodnom pokretu Kosova” – osnivaču terorističke OVK.
Do izbijanja sukoba 1999. godine, Tači je u više navrata ilegalno boravio na
Kosovu, da bi 1997. godine, kako je sam napisao u biografiji, učestvovao u ubistvu trojice pripadnika srpske “okupacione policije” u Glogovcu.
Uz pomoć tasta Adema Jašarija, Tači bježi od policije i suda koji mu u odsustvu izriče kaznu zatvora u trajanju od deset godina.
Te iste godine ubijen je u Tirani novinar Ali Uka – Tačijev politički takmac.
To ubistvo vezuje se za Tačijevo ime i, prema već oprobanom scenariju, do danas nije rasvijetljeno.
Poznatiji pod nadimkom Zmija, a pod uticajem i uz podršku Jašarijeve porodice, Tači počinje sa likvidacijama političkih neistomišljenika, nastojeći da na jednocifrene brojeve svede broj ljudi koji su podržavali tadašnjeg albanskog lidera Ibrahima Rugovu.
Tači se dovodi u direktnu vezu sa pokušajem ubistva Ibrahima Rugove 2005. godine u Prištini. Nakon Rugovine, Hašim Tači već u decembru 2007. godine postaje premijer samoproklamovanog Kosova.
Za njega se vezuje i nestanak kompletne dokumentacije o sudbini kidnapovanih i nestalih Srba i drugih nealbanaca, zatim likvidacija svjedoka, posebno svjedoka trgovine ljudskim organima, za šta ga je lično optužio Dik Marti, izvjestilac Savjeta Evrope.
Tačija neki svjedoci dovode u direktnu vezu sa ilegalnom transplantacijom bubrega u privatnoj klnici “Medikus” kod Kosova Polja, za sklapanje fiktivnih ugovora, vrijednih milijarde evra, sa turskim i arapskim kompanijama.
Posebno se pominje ugovor sa kompanijom “Enke – Behtel”, koja je vlasništvo Kristofera Dila, bivšeg američkog ambasadora u Prištini. Tu je riječ o milionskim sredstvima uloženim u izgradnju nazovi auto-puteva po Kosovu i Metohiji.
Tači je, sa svojim klanom, prema zvaničnim podacima, zauzeo više stotina hektara zemljišta u elitnim naseljima Ajvalija, Čaglavica, Dragodan i Sunčani breg u ataru Prištine.
Za njegovo ime vezuje se i, navodno samoubistvo Dina Hasanaja, direktora agencije za privatizaciju Kosova.
Naime, zvanično je rečeno da se Hasanaj “izbo nožem 12 puta” nakon što je odbio privatizaciju Hotela “Grand” u Prištini, za šta je bio lično zainteresovan Hašim Tači.
Za ispisivanje zločina i tragova zločina koji se vezuju uz ime Hašima Tačija potrebene su hiljade stranica, ali je izvjesno da iza njega i dalje stoje jaki međunarodni faktori, pa se Tači i ne obazire na budući Specijalni sud za ratne zločine, koji bi, navodno, trebao da se bavi i njegovim “likom i djelom”.
Tači je, uprkos svemu, sjeo u predsjedničku fotelju samoproglašenog Kosova, koristeći donedavno nevjerovatni politički preokret /apsurd/.
Dok hiljade Albanaca demonstrira protiv njega – srpski poslanici mu omogućavaju da postane prvi čovjek otcijepljene teritorije, na kojoj su Srbi skoro dvije decenije građani drugog reda.
SRNA